Biden i jep siguri bizneseve: Banka Qëndrore do ta “luftojë” rritjen e çmimeve. Vazhdoni të punësoni - Business Magazine Albania

Biden i jep siguri bizneseve: Banka Qëndrore do ta “luftojë” rritjen e çmimeve. Vazhdoni të punësoni

Me inflacionin e lartë të SHBA dhe Rezervën Federale që pritet të rrisë normat e interesit brenda muajve, Presidenti Joe Biden tha të premten se kishte besim në aftësinë e bankës qendrore për të menaxhuar rritjen e çmimeve duke siguruar bizneset të vazhdojnë të punësojnë.

“Dua të jem i qartë: kam besim se Rezerva Federale do të veprojë për të arritur qëllimet e tyre të dyfishta të punësimit të plotë dhe çmimeve të qëndrueshme dhe të sigurohet që rritjet e çmimeve të mos mbeten afatgjata, me pavarësinë që u nevojitet.” tha presidenti në Shtëpinë e Bardhë.

Ai foli pas publikimit të raportit të punësimit të Departamentit të Punës në dhjetor, i cili tregoi një shifër zhgënjyese prej 199,000 vendesh pune të shtuara në muajin e fundit të vitit, por shkalla e papunësisë u ul në 3.9 për qind, jo shumë larg nivelit ku ishte përpara pandemisë Covid-19.

Banka Qëndrore Amerikane padyshim po i kushton vëmendje të madhe raportit, pasi politikëbërësit e udhëhequr nga kryetari Jerome Powell diskutojnë se si të luftojnë rritjen e inflacionit që ka shtyrë çmimet e konsumit në nivelet më të larta të disa dekadave pa mbytur rimëkëmbjen e tregut të punës nga kolapsi i tij në 2020.

Lexo edhe: Inflacioni në Itali kap normën më të lartë në 10 vite. Rritje e fortë dhe në Spanjë

Në takimin e politikave të saj muajin e kaluar, zyrtarët e FED sinjalizuan deri në tre rritje të normave në vitin 2022 dhe minutat nga konferenca e publikuar këtë javë i treguan ata gati për të lëvizur edhe më agresivisht kundër inflacionit, nëse është e nevojshme.

Zyrtarët gjithashtu besuan se ekonomia po i afrohej punësimit të plotë, nëse nuk ishte tashmë atje, megjithëse ata gjithashtu ishin të kujdesshëm ndaj variantit Omicron të Covid-19, i cili ka shkaktuar rritje të rasteve të reja javët e fundit, thuhet në procesverbal.

Ndërsa punësimi i përgjithshëm ishte nën parashikimin e analistëve muajin e kaluar, të dhënat e Departamentit të Punës treguan se ekonomia shtoi 6.4 milionë vende pune në vitin 2021, me shkallën e papunësisë që përfundonte vitin afër nivelit të saj 3.5 për qind të para pandemisë.

Në nëntor, Biden, një demokrat, emëroi Powell për një mandat të dytë në detyrë, pavarësisht dëshirave të disa prej aleatëve të presidentit për të kaluar karrigen republikane për një kandidat më progresiv.

AFP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0