Inflacioni në Turqi arrin 78.6%. Më i larti në 24 vite - Business Magazine Albania

Inflacioni në Turqi arrin 78.6%. Më i larti në 24 vite

Inflacioni në Turqi në qershor u rrit me 78.6 për qind — më e larta në 24 vjet, sipas të dhënave zyrtare të publikuara të hënën — ndërsa politikat ekonomike jokonvencionale të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan vazhduan të kishin ndikimin e tyre.

Por vlerësimet jozyrtare të publikuara nga ekonomistët turq treguan se çmimet u rritën me më shumë se dyfishin e asaj shifre.

Norma e inflacionit e raportuar nga agjencia shtetërore e statistikave të Turqisë ishte më e larta që nga janari 1998.

Inflacioni kishte qëndruar në 73.5 për qind në maj dhe në 15.0 për qind në fillim të vitit të kaluar.

Ministri i Ekonomisë Nureddin Nebati u zotua të premten se çmimet e konsumit do të fillojnë të bien në dhjetor.

“Unë ju premtoj juve dhe presidentit, ne do të shohim një rënie të inflacionit duke filluar nga dhjetori,” u citua të ketë thënë ai nga mediat turke.

Lexo edhe: Turqia po shet dollarë që të luftojë zhvlerësimin e lirës

Sipas të dhënave zyrtare, rritja e inflacionit në qershor është nxitur nga një rritje prej 123.4 për qind e kostos së transportit dhe një rritje prej 94 për qind e pijeve joalkoolike.

Kriza e Turqisë filloi kur Erdogan e detyroi bankën qendrore të kalonte me një seri uljesh të normave të interesit vitin e kaluar që ai tha se ishin pjesë e “modelit të tij të ri ekonomik”.

Norma e politikës u ul pavarësisht rritjes së çmimeve të konsumit.

Por udhëheqësi turk kundërshton ekonominë konvencionale dhe pohon se normat e larta të interesit shkaktojnë rritjen e çmimeve.

Ekonomistët besojnë se qasja e tij ka përkeqësuar dhimbjen e ndjerë në mbarë botën nga rritja e çmimeve të ushqimeve dhe energjisë të shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës./ AFP 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0