IBM do të blejë StreamSets dhe WebMethods, nga Software AG për 2.3 miliardë dollarë - Business Magazine Albania

IBM do të blejë StreamSets dhe WebMethods, nga Software AG për 2.3 miliardë dollarë

IBM po shpenzon 2.3 miliardë dollarë për të blerë një dyshe asetesh të integrimit të të dhënave nga kompania softuerike e ndërmarrjeve me bazë në Gjermani Software AG.

Për IBM, blerja e grupit të mjeteve të platformës së integrimit si shërbim (IPAAS) të Software AG përshtatet në përqafimin e saj më të gjerë të “hybrid cloud” , një ndryshim që ajo e ka forcuar gjatë viteve me një seri blerjesh me para të mëdha, kjo përfshin blerjen e saj prej 34 miliardë dollarësh Red Hat në 2018 dhe së fundmi marrëveshja prej 4.6 miliardë dollarësh për të blerë Apptio në qershor.

Ndërsa “cloud computing” sjell shumë avantazhe për kompanitë, ka patur një pakënaqësi të rritur ndaj varësisë nga furnizuesi dhe mjedisve të vetëm të “cloud computing”, në drejtim të një qasjeje më hibride, një qasje që mund të përdorë infrastrukturën vendore në zyrë për qëllime sigurie dhe kohëzgjatje më të ulët dhe më pas të përdorë një ose më shumë ofrues të rrjetit publik për burime specifike kur është e nevojshme.

Megjithatë, kjo do të thotë që duhet të menaxhohen dhe përpunohen të dhëna që mund të ndodhen në aplikacione të ndryshme të ruajtura nëpër zyrë dhe në disa rrjete private ose publike. Dhe këtu hyjnë në lojë sistemet e integritetit të të dhënave, duke lejuar kompanitë të ndërtojnë linjat e lidhjes, që mund të bashkojnë të dhënat e tyre, pavarësisht ku ndodhen dhe në cilin format.

Dhe, në thelb, kjo është ajo që IBM po blen në StreamSets dhe WebMethods, teknologji që shtrihen nëpër shtresat e ndryshme që përbëjnë integrimin e aplikacioneve dhe të të dhënave, duke përfshirë menaxhimin e API-ve, ç’ka është ajo që WebMethods ofron.

Të dhënat janë gjithashtu themelet e Inteligjencës Artificiale dhe, ashtu si në pothuajse çdo biznes sot, IBM ka shtuar lojën e tij të IA-së kohët e fundit. Në fakt, këtë vit, kompania prezantoi një platformë të re shkencore të të dhënave të quajtur Watsonx, e cila ofron mjete për ndërtimin dhe implementimin e IA-së , si dhe menaxhimin e të gjitha burimeve të të dhënave në një platformë.

Bashkë me platformën e IA-s dhe të dhënave Watsonx të IBM, si dhe produktet e modernizimit të aplikacioneve, të fabrikës së të dhënave dhe automatizimit të IT-së, StreamSets dhe webMethods do të ndihmojnë klientët të zhbllokojnë potencialin e plotë të aplikacioneve dhe të dhënave të tyre”,  tha zv/presidenti i lartë i IBM për softuerin dhe drejtori i përgjithshëm ekzekutiv Rob Thomas në një njoftim për shtyp.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0