Hyundai fillon testimin e taksive që voziten në mënyrë autonome, për të parë se si sillen njerëzit në këto makina


Edhe pse makinat do ta kenë sistemin që vozitet vetë, të zhvilluar nga kompania kineze Pony.ai, para timonit do të jetë i ulur një shofer.

Në këtë formë, prodhuesi korean do të testojë se si sillen njerëzit në makinat që voziten vetë dhe si ndihen në këto ambiente. Klientët do të kërkojnë taksinë nëpërmjet aplikacionit në telefon, si dhe do t’i japin koordinatat algoritmit, se ku duan të ndalojnë.

E ngjashme:

Elon Musk: Pronarët e Tesla mund të fitojnë $ 30,000 në vit me projektin robotaxi

Të gjitha udhëtimet që pritet të realizohen në një zonë ku shumica e banorëve janë studentë, do të jenë falas, Por, ata do të monitorohen dhe në fund duhet të japin një vlerësim, lidhur me eksperiencën në një makinë të tillë.

Duke filluar nga 4 nëntori, të interesuarit mund të kërkojnë shërbimin e këtyre taksive, ndërsa do të voziten me Hyundai Kona, që është një SUV që mbushet me rrymë.

Dailymail

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale