Elon Musk: Pronarët e Tesla mund të fitojnë $ 30,000 në vit me projektin robotaxi


Duke folur në një takim me investitorët me dyer të mbyllura në Palo Alto, Musk paraqiti planin: Një makinë Tesla qëndron e parkuar për 22 orë në ditë. Duke filluar nga viti i ardhshëm, pronarët do të jenë në gjendje që me një klikim brenda aplikacionit Tesla, të dërgojnë makinën e tyre për të marrë dhe bartur pasagjerët në mënyrë autonome, duke fituar 65 centë për milje.

Sipas vlerësimeve të Tesla-s, pronarët mund të fitojnë 30,000 dollarë të ardhura bruto në vit nga makinat e tyre, ose më shumë se 300,000 dollarë të ardhura gjatë jetëgjatësisë 11-vjeçare të makinës së tyre. Me një version bazë të modelit 3 që kushton 38.000 dollarë, vetë-vozitja Tesla robotaxi mund të bëhet një biznes fitimprurës për pronarët, tha Musk.

“Konsumatorët duhet të kenë parasysh se është çmenduri financiare të blesh një makinë tjetër përveç një Tesla”, tha Musk.

“Nëse rritet, rrjeti robotaxi i Tesla-së mund të bëhet një biznes fitimprurës për Tesla, ku mund të fitojmë 25 deri në 30 për qind nga të ardhurat e krijuara në rrjet”, tha Musk.

Nuk dihet se si do të reagojnë gjigantët Uber dhe Lyft, kur Tesla të lançojë shërbimin e saj robotik. Të dy, Uber dhe Lyft kanë premtuar të fillojnë me rrjetet e tyre autonome për udhëtim, pasi automjetet autonome gjenden në çdo vend.

Musk vetë pranoi se premtimet dhe afatet e tij janë shumë ambicioze.

“Ndonjëherë nuk arrij në kohë”, tha Musk. “Por gjithnjë e përfundoj punën”.

Ai vlerësoi se 1 milion makina Tesla do të jenë në gjendje të funksionojnë në mënyrë autonome deri në vitin e ardhshëm.

Bizjournals

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale