Hyperloop One thuhet se po mbyllet - Business Magazine Albania

Hyperloop One thuhet se po mbyllet

Një nga startup-et e Hyperloop thuhet se po mbyll dyert. Hyperloop One, i mbështetur dikur nga Virgin Group i Richard Branson, do të pushojë së funksionuari më 31 dhjetor.

Është pengesa e fundit në përpjekjen e industrisë së teknologjisë për t’i dhënë jetë një ideje që Elon Musk e parashtroi për herë të parë në një letër të bardhë në 2013. Dhe vjen pasi Hyperloop One grumbulloi dhe shpenzoi qindra miliona dollarë që nga themelimi i tij në 2014.

Oferta origjinale për hyperloop tingëllon si një ëndërr absurde pa interes: ndërto një tub të gjatë të mbyllur vakumi për transportimin e njerëzve dhe mallrave me shpejtësi të lartë. Megjithatë, përveç disa demonstrimeve teknologjike dhe provave, ideja ende nuk ka marrë formë.

Vetë Hyperloop One ka kaluar nëpër shumë ndryshime, përfshirë një mosmarrëveshje ligjore të çuditshme midis bashkëthemeluesve të saj. Ajo mori emrin Virgin Hyperloop One pasi Branson investoi në vitin 2017. Por kur Branson kritikoi Arabi Saudite pas vrasjes së Jamal Khashoggi në vitin 2018, Mbretëria tërhoqi një projekt të planifikuar me këtë nisje dhe miliarderi dha dorëheqjen nga posti i kryetarit.

Operuesi i portit në Dubai, DP World, përfundoi me kontrollin shumicë të nisjes, dhe ndryshoi fokusin e tij në transportin e ngarkesave në fillim të vitit 2022, duke shkurtuar gjysmën e stafit në atë kohë dhe hequr emrin Virgin. DP World do të përfundojë me pronësinë intelektuale të Hyperloop One, ndërsa pjesa tjetër e pasurive të tij materiale, përfshirë një piste provë jashtë Las Vegas dhe pajisjet tjera, do të shiten.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0