Hoteleria në Sarandë kërkon fuqi punëtore - Business Magazine Albania

Hoteleria në Sarandë kërkon fuqi punëtore

Në Sarandë ka nisur përgatitja për sezonin e ri turistik nga të gjitha strukturat hoteliere dhe bizneset. Pritshmëritë për sezonin e ri turistik në Sarandë priten të jenë tepër të larta nga ato të një viti më parë, ku erdhën për pushime turistë nga mbarë bota.

Sipas kreut të turizmit Arben Çipa objektivi i këtij viti nga strukturat e hotelerisë dhe bizneset është përballimi i fluksit turistik e cilësia e shërbimit .

“Objektivi është që ne të përballojmë fluksin lidhur me personelin që po vuajmë mungesën e tij prej 3 vitesh”, tha Çipa

Ndërkaq Çipa u shpreh se një nga sfidat më të mëdha edhe për këtë vit mbetet shtimi i një personeli të kualifikuar përgjatë gjithë sezonit turistik. Ai thekson se po mundohen të sjellin staf nga jashtë, por nuk lë pas edhe mundësinë për të rinjtë shqiptarë që shkojnë jashtë e kthehen përsëri në vendin e tyre për të gjetur një mundësi punësimi në bregdet.

“Fakti që të rinjtë largohen për 6 muaj dhe rikthehen, kjo më jep një shpresë që ata mund të rikthehen dhe të kërkojnë një mundësi në vendin tonë”, tha ai.

Përvoja e vitit të kaluar i cili shënoi një bum të turistëve dhe masat që janë duke u marrë paraprakisht mendohet se do të jenë pozitive për një sezon turistik të mbarë. youtube

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0