Hoqa dorë nga rrjetet sociale për një muaj dhe kjo ishte zgjedhja më e mirë që kam bërë ndonjëherë


BusinessMag në këtë artikull ju sjell rrëfimin e një vajze, e cila kishte marrë vendimin për të hequr dorë nga përdorimi i rrjeteve sociale. Edhe pse për të fillimi ka qenë i vështirë dhe për shumicën kjo mund të duket absurde, pasi nuk e imagjinojnë jetën e tyre pa to, mesa duket kjo vajzë ia ka dalë mbanë dhe sot ndihet më energjike dhe më produktive se kurrë më parë. 

Hoqa dorë nga mediat sociale për një muaj. Mbylla Facebook, Instagram, Snapchat dhe Twitter. Mendoj se kishte ardhur momenti për të bërë ca kohë pushim.

Kur ndalova së përdoruri mediat sociale truri im po çmendej. Aty kuptova se sa shpesh hyja në rrjetet sociale vetëm për të parë nëse kisha ndonjë njoftim. Unë isha në çdo kohë duke i përdorur ato, kur zgjohesha në mëngjes, rrugës për në punë, në tren, kudo. Ishte diçka e vazhdueshme.

Kam parë një episod të TED Takls nga Cal Newport dhe ai tha se fiksimi për mediat sociale është njësoj si të shkosh në kazino. Ju parashikoni të merrni like dhe komente, por jo gjithmonë merrni shpërblimin e merituar kështu që mendoni: “Unë do ta marr shpërblimin herën tjetër. Do ta fitoj shpërblimin herën tjetër.” Dhe prisni që një njoftim të ketë ardhur në momentin që do të hyni përsëri.

Mendoj se ndoshta nuk jam personi i vetëm në brezin tim që e ndjen këtë. Shpresoj që me këtë shkëputje të bëhem më e fokusuar, më produktive dhe truri im të jetë më pak i shpërndarë. Shpresoj me të vërtetë që të frymëzoj njerëzit e tjerë për ta bërë këtë, sepse ashtu si ata edhe unë jam një përdoruese e zellshme e mediave sociale. Dua të provoj faktin se nuk na nevojiten.

Ja se si shkoi:

Dita e parë ishte një e premte, isha në punë dhe normalisht nuk duhet ta përdorja telefonin tim gjithsesi. Dita e dytë, zgjidhja ime për të qenë larg mediave sociale ishte “Le t’i shkruaj çdo personi që njoh, sepse jam shumë e mërzitur.” Dhe pastaj, sapo u ktheva në punë, u bë paksa më e thjeshtë. Brenda javës së parë, unë u shërova nga varësia për të kontrolluar telefonin tim gjatë gjithë kohës.

U zgjova duke u ndjerë më e çlodhur. Unë kaloj nëntë orë në ditë duke qëndruar para një ekrani në punën time dhe duke bërë këtë zgjedhje jashtë zyre ndryshoi botën time. Nuk kam shumë dhimbje koke, Nuk ndihem e lodhur gjatë gjithë kohës. Çdo gjë ka më shumë kuptim. Ndërsa po vazhdoja eksperimentin, kuptova se kisha më shumë orë të lira gjatë ditës, kështu që fillova t’i kushtoja kohë leximit, gatimit dhe ushtrimeve.

Ky eksperiment ka revolucionarizuar produktivitetin tim në punë. Nëse do të më kishit njohur para këtij eksperimenti, do të isha e shpërqëndruar në shumë vende, vetëm në punë jo. Unë isha një makth i produktivitetit tim.

Mirëqënia ime është përmirësuar dhjetë herë. Mendja ime kurrë nuk ka qenë kaq e qartë. Ndihem sikur po mësoj të komunikoj siç duhet në një botë pa mediat sociale. Më kanë dhënë më shumë kohë për mendimet e mia.

Duhet të përqendrohemi tek vetja për pak dhe jo për çdo të huaj të rastësishëm me të cilin jemi friend në Facebook.

Unë do t’ju nxisja që të fshini një aplikacion të rrjeteve sociale nga telefoni juaj. Dhe më pas shikoni nëse kjo ju ndryshon jetën, shikoni se sa kohë keni shpenzuar në atë aplikacion.

Në fillim kam qenë shumë e frikësuar nga fakti se po hiqja dorë nga rrjetet sociale. Mendova se do të humbja çdo gjë, por më rezultoi zgjedhja më e mirë që kam bërë ndonjëherë dhe me të vërtetë ju inkurajoj që të bëni edhe ju të njëjtën gjë.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale