Historia e Orjanës dhe Endritit: Largimi nga Shqipëria për të ndjekur ëndrrën amerikane - Business Magazine Albania

Historia e Orjanës dhe Endritit: Largimi nga Shqipëria për të ndjekur ëndrrën amerikane

Në një kohë kur botës i mungonin rrjetet sociale dhe informacioni qarkullonte me ritme shumë më të ngadalta, një vendim i guximshëm ndryshoi rrjedhën e jetës së një të reje nga Shqipëria dhe më vonë edhe të një të riu me ëndrra të mëdha. Orjana, një vajzë e re nga Vlora, vendosi të ndjekë ëndrrën amerikane në vitin 1997, një periudhë e mbushur me pasiguri dhe sfida. Ky vendim, i ndërmarrë në kulmin e trazirave në vend, do të çonte në një udhëtim transformues, jo vetëm për të, por edhe për Endritin, një bashkëatdhetar që më vonë do të bashkohej me të në këtë aventurë, si edhe në jetë.

Ky artikull rrëfen historinë e tyre, nga largimi i vështirë nga Shqipëria, deri te përshtatja me një jetë të re në SHBA dhe ndërtimi i një biznesi të suksesshëm në fushën e pasurive të paluajtshme. Ajo që filloi si një ëndërr për një jetë më të mirë, u shndërrua në një rrugëtim të mbushur me sfida, mësime dhe arritje të jashtëzakonshme. Kjo është një histori për guximin e dikujt për të ndryshuar fatin e vet, për të ndërtuar një të ardhme të ndritur në një tokë të re dhe për të mos harruar kurrë lidhjen me atdheun.

Artikulli u publikua më parë në faqen 28 të numrit 34 të revistës Business Magazine AlbaniaBusiness Magazine Albania është revista e parë dixhitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 34 të saj.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0