Google lançon “App Maker”


Google njoftoi sot lançimin e “App Maker”, hyrjen më të re në tregun e ndërtimit të aplikacioneve. Ashtu si konkurrentët e tij nga Microsoft dhe startups të shumta, App Maker premton të bëjë më të lehtë për të gjithë, për të zhvilluar aplikacione bazike që shërbejnë për një qëllim shumë të veçantë brenda një organizate.

Shërbimi i ri përmban një mjedis bazë të zhvillimit cloud të quajtur “drag and drop” që ju lejon të ndërtoni ndërfaqen e përdoruesit dhe të hidhni të dhënat nga aplikacionet G Suite, Google Maps, kontaktet apo grupet dhe praktikisht çdo shërbim që ofron një API.

Rasti tipik i përdorimit të këtyre lloj aplikacionesh janë zgjidhje për kohët e ndjekjes së porosive dhe inventarit – në thelb çdo problem brenda një kompanie që mund të jetë lehtësisht e dixhitalizuar dhe mund të zgjidhet me një aplikacion shumë bazik me specifika që i vendos vetë ti.

Avantazhi këtu, thotë Google, është se përdoruesit nuk do të duhet të shqetësohen për ndonjë infrastrukturë themelore dhe se ai u lejon të zhvillojnë aplikacione që zgjidhin nevojat e tyre shumë specifike, pa nevojën për të sjellë një zhvillues programesh.

“App Maker” është tani në dispozicion përmes Programit të hershëm adoptues të Google për G Suite Business.

Përveç njoftimit të App Maker, Google gjithashtu njoftoi sot se është duke shtuar disa aplikacione të reja për programin e saj “Recommended for G Suite”.

Ky program vërteton se aplikacioni është i mirë-integruar në G Suite dhe se ajo është testuar për dobësitë në siguri. Partnerët e rinj të kompanisë janë Virtru, LumApps, DocuSign, Freshdesk, Zoho Invoice, Xero dhe Asana.

Burimi: techcrunch.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale