Google lançon “App Maker” - Business Magazine Albania

Google lançon “App Maker”


Google njoftoi sot lançimin e “App Maker”, hyrjen më të re në tregun e ndërtimit të aplikacioneve. Ashtu si konkurrentët e tij nga Microsoft dhe startups të shumta, App Maker premton të bëjë më të lehtë për të gjithë, për të zhvilluar aplikacione bazike që shërbejnë për një qëllim shumë të veçantë brenda një organizate.

Shërbimi i ri përmban një mjedis bazë të zhvillimit cloud të quajtur “drag and drop” që ju lejon të ndërtoni ndërfaqen e përdoruesit dhe të hidhni të dhënat nga aplikacionet G Suite, Google Maps, kontaktet apo grupet dhe praktikisht çdo shërbim që ofron një API.

Rasti tipik i përdorimit të këtyre lloj aplikacionesh janë zgjidhje për kohët e ndjekjes së porosive dhe inventarit – në thelb çdo problem brenda një kompanie që mund të jetë lehtësisht e dixhitalizuar dhe mund të zgjidhet me një aplikacion shumë bazik me specifika që i vendos vetë ti.

Avantazhi këtu, thotë Google, është se përdoruesit nuk do të duhet të shqetësohen për ndonjë infrastrukturë themelore dhe se ai u lejon të zhvillojnë aplikacione që zgjidhin nevojat e tyre shumë specifike, pa nevojën për të sjellë një zhvillues programesh.

“App Maker” është tani në dispozicion përmes Programit të hershëm adoptues të Google për G Suite Business.

Përveç njoftimit të App Maker, Google gjithashtu njoftoi sot se është duke shtuar disa aplikacione të reja për programin e saj “Recommended for G Suite”.

Ky program vërteton se aplikacioni është i mirë-integruar në G Suite dhe se ajo është testuar për dobësitë në siguri. Partnerët e rinj të kompanisë janë Virtru, LumApps, DocuSign, Freshdesk, Zoho Invoice, Xero dhe Asana.

Burimi: techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0