Gjëra të përditshme që ka të ngjarë të zhduken në 20 vitet e ardhshme - Business Magazine Albania

Gjëra të përditshme që ka të ngjarë të zhduken në 20 vitet e ardhshme

Gjëra të përditshme që ka të ngjarë të zhduken në 20 vitet e ardhshme

Bota po ndryshon me një ritëm shumë të shpejtë. Ka kaq shumë gjëra qe nuk do t’i kujtojmë kurrë në të ardhmen

Çelësat metalikë- Siguria e bazuar në teknologji ka qenë në rritje prej vitesh dhe me ardhjen e çelësave, sistemeve të ndezjes pa çelës, njohjes së fytyrës/gjurmëve të gishtave dhe kyçjeve elektronike të tastierës, do të çojnë çelësat metalikë drejtë zhdukjes.
lexo: Women2 Women, vjen eventi dedikuar grave në karrierë

Pedali i freksionit- Ka dy faktorë që kontribuojnë në zhdukjen e freksionit, së pari makinat automatike po bëhen shumë më efikase, për të mos përmendur që janë më të lehta për t’u drejtuar. Së dyti, ndërrimet manuale “të automatizuara” po fillojnë kontrollojnë makinën në vend të këmbës së majtë.

Anonimiteti publik –Nga kamerat që monitorojnë rrugët, tek pajisjet inteligjente që monitorojnë mendjet tona, ky është vetëm fillimi i teknologjisë biometrike. Po jetojmë në një epokë ku profilizimi dixhital është një normë dhe klientët vlerësojnë angazhimin e personalizuar.

Telekomanda – Shumë besojnë se komandat zanore dhe kontrolli i telefonit inteligjent do t’i bëjnë telekomandat të zhduken në të ardhmen e afërt.

Fjalëkalimet –Të gjithë e dinë vështirësinë e harrimit të fjalëkalimit, por fatmirësisht ato mund të mos përdoren së shpejti. Teknologjitë e reja pa fjalëkalime, të tilla si verifikimi ndërmjet fytyres, kanë filluar të shfaqen dhe do të ketë mbrojtje më të madhe të të dhënave personale.  starsinsider

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0