Gabimet me paratë mund të jenë të frikshme - Business Magazine Albania

Gabimet me paratë mund të jenë të frikshme

Gabimet me paratë mund të jenë të frikshme dhe mund të duket katastrofike. Disa prej tyre me të vërtetë kanë potencialin për të ndryshuar të ardhmen tuaj, por nuk është gjithmonë një rast i krijimit apo prishjes, thonë ekspertët. Dhe ka mënyra për të parandaluar, ose për t’u rikthyer nga pothuajse të gjitha.

Mungesa e planifikimit dhe mospasja e qëllimeve specifike janë dy nga gabimet më të zakonshme, thonë ekspertët. Hulumtimet na tregojnë se ata që grupojnë kursimet dhe investimet e tyre në qëllime të qarta, kanë më shumë gjasa të qëndrojnë me të, sipas ekspertëve.

Ata gjithashtu shtojnë se mund të keni më shumë gjasa të ruani kontributet ose të shmangni paqëndrueshmërinë afatshkurtër të tregut nëse ajo shtëpi e re, udhëtimi i ëndrrave ose përvoja një herë në jetë është e qartë në mendjen tuaj.
LEXO: Të pasur me mendje bosh

Kjo do t’ju ndihmojë gjithashtu të përqendroheni në afat të gjatë, gjë që është thelbësore dhe shumë nga gabimet më të zakonshme financiare duke ndjekur fitimet e shpejta, duke u përpjekur të ‘caktoni kohën e tregut’ dhe duke marrë një reagim të gjunjëzuar ndaj paqëndrueshmërisë së tregut, të gjitha mund të shmangen duke marrë një perspektivë afatgjatë.

Një gabim tjetër i zakonshëm kur bëhet fjalë për investimin është marrja e një qasjeje “të gjitha ose asgjë”, që edhe investimet e vogla dhe njohuritë bazë mund të jenë të mjaftueshme për të rritur pasurinë tuaj. Por shumë gabime të zakonshme të parave lidhen me humbjen ose shpenzimin e parave në vend që t’i bëni ato.

Shlyerja e borxhit, si qiraja dhe faturat tuaja, duhet t’i jepet përparësi, duke mos e bërë këtë mund të ketë pasoja serioze thonë analistët. Ata shtojnë se mospasja e një “plani emergjence” është një tjetër gabim i rrezikshëm por i zakonshëm. Ju duhet të krijoni një ‘tampon’ të përshtatshëm të parave, sepse mbajtja e parave siguron paqe mendore nëse diçka shkon keq. Këto janë paratë që do t’ju mbulojnë nëse kondicioneri apo dushi prishen, makina juaj pëson defekt të rëndë ose ju humbni punën.

Shumë nga këto gabime mund të kenë vetëm pasoja afatshkurtra. Por ekspertët thonë se ekziston një gjë që shpesh neglizhohet që mund t’ju ndjekë për pjesën më të madhe të jetës suaj: planifikimi i dobët i daljes në pension.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0