Formimi i një strategjie të rritjes së biznesit - Business Magazine Albania

Formimi i një strategjie të rritjes së biznesit

strategji

– 7 HAPA KYÇ QË FUNKSIONOJNË –

Një strategji konkrete e rritjes është më shumë se një strategji marketingu, është një faktor thelbësor në makinën tuaj të biznesit. Kj iu lejon kompanive të zgjerojnë biznesin e tyre. Industria e një kompanie dhe tregu i synuar ndikojnë se cilat strategji të rritjes do të zgjedhni.

Hartoni strategji dhe ndërtoni planin tuaj të biznesit. Në varësi të llojit të kompanisë që po ndërtoni, strategjia juaj mund të përfshijë aspekte të tilla si:

Shtimi i vendndodhjeve të reja, mundësi ekskluziviteti, zgjerimet e linjës së produkteve, shitja e produkteve në internet nëpër platforma të shumta etj. Mirëpo, si të rritet një kompani me sukses? Duhet të zgjidhni zonën tuaj të synuar të rritjes, hulumtoni tregun dhe industrinë, vendosni objektiva, planifikoni veprimet, përcaktoni mjetet dhe kërkesat, si dhe zbatoni planin tuaj.

P.sh. mund të rritni numrin e punonjësve, zgjeroni hapësirën aktuale të zyrës, shitjes me pakicë dhe/ose magazines, shtoni pika të reja duke u zgjeruar në rajone tjera, shtoni produkte dhe shërbime etj. Hulumtimi i gjendjes së industrisë suaj është mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse rritja juaj e dëshiruar është e nevojshme dhe e realizueshme. Shembujt mund të përfshijnë kryerjen e sondazheve dhe grupeve të fokusit me klientët ekzistues dhe potencialë.

Është e rëndësishme të ndërmerrni hapa për të përcaktuar sasinë e qëllimeve tuaja për sa i përket metrikës dhe afatit kohor. Synimi për të “rritur shitjet me 30% për tre vitet e ardhshme” është shumë më i qartë se “rritja e shitjeve”. Mos harroni se ky plan veprimi duhet të përmbajë një listë të artikujve të veprimit, duke përfshirë afatet, ekipet ose personat përgjegjës dhe burimet për arritjen e qëllimit tuaj. Rritja e kompanisë tuaj mund të arrihet më mirë me ndihmën e konsulentëve, projektuesve ose planifikuesve në një fushë specifike.

Lexo:  Një koncept i ri në bllok nga Aladini

Gjatë gjithë kësaj kohe, sigurohuni që të mbani përgjegjësi palët tuaja të interesuara, të mbani linjën e komunikimit të hapur dhe të krahasoni rezultatet fillestare me qëllimet tuaja të parashikuara të rritjes për të parë nëse rezultatet tuaja të parashikuara janë ende të arritshme ose nëse diçka duhet të rregullohet.

Për të personalizuar trajnimin për stafin e kompanisë tuaj, kontaktoni në:

[email protected] apo +383 49 893 693

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0