FMN konfirmon trendin rritës të ekonomisë shqiptare - Business Magazine Albania

FMN konfirmon trendin rritës të ekonomisë shqiptare


Fondi Monetar Ndërkombëtar ka konfirmuar edhe një herë se ekonomia shqiptare ka konsoliduar tashmë trendin e qëndrueshëm të rritjes së saj.

Kështu deklaron Ministria e Financave, e cila në një njoftim për shtyp citon raportin mbi Çështjet Ekonomike Rajonale, i publikuar sot nga FMN, i cili sipas komunikatës përmban disa elementë tejet pozitivë për ekonominë shqiptare.

“Së pari, në Shqipëri raporti i pagës minimale ndaj pagës mesatare për vitin 2015 është mbi 45%, ose mbi nivelin mesatar në Europën Perëndimore dhe vendi ynë renditet i dyti pas Sllovenisë, për të gjitha vendet e CESEE”, citon MF raportin e Fondit.

Së dyti, vijon njoftimi, “risku i stabilitetit politik në mars 2016 është reduktuar krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke kaluar nga intervali ‘50-60’ në ‘40-50’”.

“Së treti, Shqipëria është përjashtuar nga grupi i vendeve që ekspozojnë hapësira për rritjen e borxhit të jashtëm, sikurse ka ndodhur me vendet e tjera për shkak të rënies në konsum dhe investimeve.

“Këto nuk janë thjesht vlerësime për ekonominë shqiptare, por janë rezultate të drejtpërdrejta të punës së maturuar dhe reformave të thella të qeverisë në çdo sektor”, thuhet në njoftimin e MF.

Dikasteri që qeveris financat e vendit pohon më tej se, ekonomia shqiptare në vitin 2015 u rrit me 2.62%, ose më shumë sesa mesatarja e rajonit.

Dhe sipas tij, “FMN, Banka Botërore dhe të tjera institucione ndërkombëtare kanë çertifikuar performancën e ekonomisë shqiptare gjatë dy viteve të fundit”.

“Në raport me vitin 2013, kur rritja ishte vetëm 1.1%, vitet 2014 dhe 2015 shënuan ndryshimet më të mëdha të rritjes në rajon”, deklaron MF në njoftimin e saj.

Së dyti, vijon dokumenti, ekonomia shqiptare është ekonomia me trendin më të qëndrueshëm të zhvillimit në rajon, përkundër luhatjeve të theksuara të vendeve tona fqinje.

“Falë këtij stabiliteti dhe reformave të guximshme të kësaj qeverie, projeksionet e FMN për rritjen ekonomike, tregojnë se në vitin 2017 ekonomia jonë do të renditet në vendin e dytë në rajon”, përfundon njoftimi për shtyp.

 

/ Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0