Fillimi i një ëndrre - Business Magazine Albania

Fillimi i një ëndrre

Nga Ambra Hysa

Të ndërtosh diçka mbi pasionin tënd dhe ajo që ti je, të reflektohet si puna jote mendoj që përveçse privilegj është guxim.

Besoj vazhdimisht se gjithçka fillon nga një ëndërr, por duhet të ketë një plan, me sytë e mëndjes duhet hartuar një plan, në mënyrë që kjo ëndërr të “ecë me këmbët e saj” e të bëhet gati për një rrugëtim të gjatë dhe me shumë sfida.

Një ëndërr e mbetet një dëshirë në sirtar, ndërsa një ëndërr e planifikuar mirë quhet VIZION.

Gjithçka që ne shohim rreth nesh, ka qënë më përpara thjesht një mendim….dikush ka menduar për të realizuar karrigën ku jemi ulur, kompjuterin apo celularin që mbajmë në dorë dhe çdo herë është dukur e pamundur, përpara se të realizohej.

Është dashur vizion dhe këmbëngulje, për të parë diçka që nuk ekziston, për ta bërë të pamundurën të mundur dhe ëndrrën realitet.

E pëlqej shumë shprehjen “Gjithmonë do të duket e pamundur, derisa t’i ia del”, sepse kjo është e vërteta, në jetë kështu funksionon.

Investimi në mendësi, sipas meje është me rëndësi në biznes po aq sa studimi i tregut, puna dhe disiplina.

Gjithmonë kam ëndërruar të jem një sipërmarrëse. Kjo dëshirë ishte brenda meje që fëmijë dhe të gjitha rrugët më udhëzonin vazhdimisht drejt pasionit tim.

Nisi me një hap të vogël dhe unë jam ende në hapin tim të parë, por me vizionin e qartë se ku dua të shkoj, pavarësisht pengesave, sfidave, vështirësive dhe dështimeve.

Mendësia e suksesit është në vetvete një qëndrim, është jeta e përditshme dhe qasja jonë ndaj problematikave të saj.

Nuk besoj se ne mund të jemi të suksesshëm në shërbimin ndaj klientëve, nëse së pari nuk jemi entuziastë apo optimistë për vlerën që japim, jo produktin që tregtojmë.

Entuziazmi është ngjitës, është arsyeja përse klientët na besojnë dhe tërhiqen si magnet drejt shërbimeve tona. Nëse nuk ka entuziazëm, nuk ka sukses.

Lexo: Dhjetë ide biznesi që mund t’ju bëjnë milioner në 2021

Pasioni dhe dashuria për punën që bëjmë, është vërtet një çelës suksesi.

Nëse në punën tonë kemi vendosur zemren, atëherë ajo do të na udhëzojë drejt një përkushtimi që i kalon pritshmëritë.

Gjithçka fillon me një hap të vogël dhe me besim, e rëndësishme është të fillosh, pikërisht atëherë kur nuk je gati, sepse gati nuk mund të jesh asnjëherë.

Vetëm kur ta kuptojmë ketë kemi filluar mbarë dhe ndoshta jemi në gjysmë të rrugës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0