Facebook dhe Instagram ndalojnë reklamat për bitcoin dhe kriptovalutat e tjera. - Business Magazine Albania

Facebook dhe Instagram ndalojnë reklamat për bitcoin dhe kriptovalutat e tjera.


Facebook është duke ndaluar të gjithë reklamat ne lidhje me kriptovalutat duke përfshirë ato në Instagram, sic u njoftua ditën e martë.

Lëvizja vjen pasi përdorimi i kriptovalutave është në rritje dhe si rrjedhojë bashkë me të shtohen edhe mundësitë për mashtrime kompjuterike dhe scam.

Drejtuesi i Menaxhimit të Produktit në Facebook, Rob Leathern tha në një postim se, ‘’ka shumë kompani të cilat po reklamojnë opsionet binare, kriptovalutat dhe ICO, te cilat nuk po veprojne sipas rregullave’’.

Për shkak të rritjes së mashtrimeve, Facebook po ndalon reklamat të cilat ‘’promovojnë produktet financiare dhe shërbimet, të cilat janë shpesh të lidhura me aktivitete promocionale jo të lejuara siç janë opsionet binare, ofertat fillestare të monedhave virtuale apo kriptovalutat’’.

Facebook tha se ndalimi do të ndodhë derisa kompania do të mësojë të dallojë më mirë reklamat e rregullta nga mashtrimet. Platforma do të rishkojë politikat e saj të përforcimit ndërkohë që ‘’sinjali përmirësohet’’. Ndalimi do të aplikohet në Facebook, në kompaninë Audience Network si dhe në Instagram.

Burimi: ibtimes.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0