Etiketa, kërkesa bazë e AKU për bizneset ushqimore - Business Magazine Albania

Etiketa, kërkesa bazë e AKU për bizneset ushqimore


Autoriteti Kombëtar i Ushqimit u ka dërguar një letër bizneseve ushqimore, duke u kërkuar vendosjen e etiketave të produktit. Mbi 5000 subjekteve u është kërkuar bashkëpunim për rritjen e sigurisë ushqimore në vend.

Sipas AKU inspektorët kanë evidentuar shumë raste të tregtimit të produkteve ushqimore pa etiketën përkatëse apo me etiketa të njëanshme jo në përputhje me normat ligjore dhe që keq informojnë konsumatorin.

Për probleme me etiketat, vitin e kaluar janë ndëshkuar 208 subjekte ndërsa në 2017-ën 91 subjekte.

Vitin e kaluar kërkesat për miratimin e etiketës në AKU ishin 313 më shumë se një vit më parë.

Lexo: Marrëveshje për rritjen e sigurisë ushqimore në shkolla e spitale

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0