E keni menduar ndonjëherë rrezikun që ju vjen nga puna me turne ? Me siguri jo! - Business Magazine Albania

E keni menduar ndonjëherë rrezikun që ju vjen nga puna me turne ? Me siguri jo!

Sipas New York Post, revista që publikoi studimin, përcaktoi një orar “standard” të punës si ai që “fillon pas orës 6 të mëngjesit dhe përfundon në orën 18:00”, në krahasim me një orar të parregullt që “fillon pas orës 14:00 dhe përfundon deri në mesnatë” .

Hulumtuesit studiuan 7,000 njerëz gjatë një periudhe 30 -vjeçare, nga mosha 22 deri në 50 vjeç, për të parë nëse zakonet e punës që lidhen me gjumin, shëndetin fizik dhe mendor preken te punonjësit deri në moshën 50 vjeç

Pse duhet evituar puna me turne?

Profesori Wen Jui Han i Universitetit të Nju Jorkut, i cili udhëhoqi studimin, zbuloi se njerëzit me orë pune jokonvencionale kishin më shumë probleme shëndetësore.

“Kjo është e arsyeshme. Njerëzit me modele pune me një shkallë të paqëndrueshmërisë dhe ndryshueshmërisë kishin më shumë gjasa të flinin më pak orë në ditë, të kishin cilësi më të dobët gjumi, funksionim më të keq fizik dhe mendor dhe raportonin shëndet të dobët dhe simptoma depresive në moshën 50 vjeç, krahasuar me njerëzit me një punë me orar fiks”, tha Han për Daily Mail.

Studiuesit zbuluan se kur të rinjtë që mbanin një orar të qëndrueshëm të punës u hodhën drejt një orari më të paqëndrueshëm të punës në të 30-at e tyre, kishte pasoja shqetësuese, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, ankthin dhe frikëra të tjera shëndetësore.

Problemet shëndetësore që rezultojnë nga privimi i rëndë i gjumit dhe cilësia e dobët e gjumit për shkak të orarit jo standard të punës klasifikohen si çrregullime të gjumit të punës me turne, vunë në dukje studiuesit .

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0