E dini recetën për sukses? Na e tregon Apple! - Business Magazine Albania

E dini recetën për sukses? Na e tregon Apple!

Apple ka fituar reputacionin e një punëdhënësi të dëshiruar, por arsyet nuk janë ato që shumë mund të mendoni fillimisht.

Përtej pagave të larta dhe ambienteve/zyrave luksoze, ose paketa të majme përfitimesh ajo që e bën një punë të korporatës në Apple kaq tërheqëse është se sa “të qetë” janë rolet e saj. Ka një arsye jashtëzakonisht të thjeshtë, por shumë efektive pse kjo është e mundur.

Ajo që Apple po bën dhe që punëdhënësit shpesh e anashkalojnë është shpërblimi i punonjësve që punojnë shumë. Jo me më shumë para, një zyrë më të madhe ose përfitimet e preferuara të punonjësve të Steve Jobs. Por, me shpërblimin që i mban njerëzit të lumtur për të punuar me zell: liria.

Qasja e Apple nxit produktivitetin, ndërsa ndërton një kulturë pozitive nxitjeje dhe lumturinë e stafit. Krijon një punë të qetë, ku stafi ka një farë lirie për të bërë atë që duan kur të duan.

Kalo mbi kujdesin korporativ

Më e lodhshme se të kujdesesh për të tjerët, është të kujdesesh për vete. Punonjësit duhet të kenë hapsirën për të kryer punën e tyre dhe për ta kryer atë mirë. Një nga arsyet pse Apple është mund të lërë të lirë stafin është sepse ka një proces shumë rigoroz dhe jashtëzakonisht strategjik të zgjedhjes së kandidatëve. Ajo përdor “Rregullën e 3 E”: ekspertizë, lehtësi dhe punësim. Prandaj, në momentin kur dikush fiton një rol, Apple  sigurohet që kandidati është i kualifikuar në mënyrë të lartë dhe i përshtatshëm për pozitën, pa nevojë për kujdes të tepërt.

Autonomia rritet në proporcion me performancën

Në vend që të ndëshkosh punonjësit  e mirë me më shumë punë, shpërbleji ata me më shumë liri. Me fjalë të tjera, punonjësit mund të bëjnë atë që duan nëse e mbarojnë punën e tyre.

Prandaj, nuk është se çdo punonjës i ri ka liri të pa kufizuar nga dita e parë. Sa më shumë punonjësit tregojnë vlerën e tyre në terma të sasisë dhe cilësisë së punës, ata fitojnë gjithnjë e më shumë liri. Në këmbim, punët bëhen më të lehta me kohën dhe bëhen dëshmi të produktivitetit dhe besueshmërisë.

Natyrisht, është e vështirë t’u besosh njerëzve nëse nuk i njeh, një çështje kjo e zakonshme në ekipe të mëdha. Por, ka një avantazh të madh në njohjen e punonjësve përtej ndërtimit të besimit dhe kjo është thelbësore për motivimin e stafit dhe për nxitjen e një mjedisi pozitiv dhe produktiv.

Njerëzit me kënaqësi do të bëjnë një punë të mirë për ata që duan

Për të qenë lloji i punëdhënësit, për të cilin punonjësit janë të lumtur të punojnë shumë, njihni stafin tuaj, jini të gatshëm të lëshoni kontrollin dhe shpërbleni një punë të bërë mirë me liri, në vend të ndëshkimit me më shumë punë. Një punë e rehatshme nuk është domosdoshmërisht një punë e lehtë, por mund të bëjë që jeta të duket më e lehtë kur ke një jetë të shkëlqyer në punë dhe aftësinë për të pasuar një jetë jashtë punës.

inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0