Dështojnë kompanitë hapësinore! - Business Magazine Albania

Dështojnë kompanitë hapësinore!

Dështojnë kompanitë hapësinore!

Industria e lëshimit të raketave të vogla ka parë rritje masive vitet e fundit, me dhjetëra kompani që punojnë për të dizajnuar raketat e tyre për të sjellë satelitë të vegjël në orbitë për qeveritë dhe entitetet e tjera jashtë tokës.
Gjatë dy javëve të fundit, Virgin Orbit pushoi nga puna punonjësit dhe ndaloi punën në lëshuesit e saj ndërsa kërkonte fonde për ta mbajtur kompaninë. Këto probleme financiare erdhën pasi një nga raketat e kompanisë dështoi në janar dhe nëntë satelitët në bord u shkatërruan. Astra, një kompani tjetër e fokusuar në lëshimin e ngarkesave të vogla në orbitë, është në rrezik të hiqet nga lista .
Disa analistë thonë për Axios se thjesht të qenit në gjendje të lëshoni raketa në orbitë mund të mos mjaftojë për të mbajtur një kompani në këmbë.
Lexo: Pepsi ndryshon logo.

“Të gjitha kompanitë që kanë arritur me sukses orbitën në 20 vitet e fundit të gjitha do t’ju thonë se vetëm nisja nuk është e mjaftueshme,” thotë Chad Anderson i Space Capital për Axios. “Ata të gjithë po lëvizin poshtë zinxhirit të vlerës nga gjithçka, nga ndërtimi i anijeve kozmike tek shërbimet satelitore dhe zbarkuesit hënor.”​

Mund të jetë e mundur të mbështetet një kompani raketash vetëm përmes lëshimit të ngarkesave të dobishme në hapësirë, por ka të ngjarë të kërkojë mbështetje të madhe nga klientët e qeverisë.
“Ajo që unë shoh që kompanitë bëjnë  veçanërisht kompanitë e vogla të lançimit për të mbyllur çështjen e tyre të biznesit është të ndërtojnë marrëdhënie me klientët qeveritarë,” i thotë Axios Carissa Christensen e BryceTech.
Lexo: Gjëra të përditshme që ka të ngjarë të zhduken në 20 vitet e ardhshme

“Ndërsa burimet ekonomike zvogëlohen, ne do të zbulojmë se kush mund t’ia dalë,” thotë analisti hapësinor Chris Quilty për Axios.  axios

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0