Debatet nuk sjellin rezultate negative, ja si të mësoni prej tyre - Business Magazine Albania

Debatet nuk sjellin rezultate negative, ja si të mësoni prej tyre


Konflikte ndodhin kudo. Në mediat sociale dhe televizion shohim diskutime të pafundme për politikën, fenë apo boshllëqet mes gjeneratave. Çfarë ndodh nëse këto mosmarrëveshje të jenë produktive?

Debati është i nevojshëm për kreativitet dhe zhvillim; Megjithatë, duhet të jetë konstruktiv. Amerika u themelua në kombinimin e mënyrave të vjetra të të menduarit dhe prodhimin e diçkaje të re. Ideja nuk është për kompromis, por për të marrë perspektiva të ndryshme dhe për të krijuar diçka hibride.

Lexoni: Këshilla për integrimin e të gjithëve në diskutimet gjatë mbledhjeve të punës

Ekzistojnë dy faza për të përdorur me sukses konfliktin konstruktiv: rregullat dhe bisedat.

Faza 1 ka të bëjë me vendosjen e rregullave themelore për palët e ndryshme në mënyrë që të komunikojnë. Pritshmëritë nga diskutimi duhet të sjellin respekt dhe mirëkuptim. Është e domosdoshme që të gjitha palët të jenë të gatshme të punojnë së bashku drejt një qëllimi të përbashkët:

  • Përdorni gjuhë të respektueshme (pa britma apo sulme personale)
  • Sigurohuni që informacioni të jetë në dispozicion për të gjitha palët dhe i saktë
  • Përgjigjuni pyetjeve me ndershmëri
  • Zhvilloni një zgjidhje të re
  • Testoni dhe vlerësoni zgjidhjet duke i vënë ato në praktikë

Konflikti konstruktiv mund të jetë një motorr për gjenialitetin

Për shembull, Saieh Hall, Universiteti i Çikagos ka qenë vendlindja e shumë teorive ekonomike që kanë ndikuar në mënyrën se si funksionon bota e lirë e tregtisë.

Departamenti i Ekonomisë ka qenë shtëpia e 28 e Laureates Nobel dhe është krijuar një dinasti edukative gjatë shekullit të kaluar. Në mënyrë konkurruese dhe kontestuese, çdo fjalim, gjetje kërkimore dhe botim është një mundësi për debat. Por kjo është ajo që e shtyn këtë fushë përpara. Teoritë e reja imagjinative krijohen dhe debatohen. Politikat monetare, opsionet, derivatet dhe disa aspekte të tjera të financës moderne, për të mirë apo për të keq, janë shpikjet ose përmirësimet e “Chicago Boys”. Fatmirësisht, në këto kohë aty janë të pëfshira edhe femrat, sepse talenti është i çmuar para së gjithash.

Faza e dytë për të shfrytëzuar konfliktin konstruktiv është një bisedë e hapur. Çështja kryesore është trajtimi i palëve si kolegë të respektuar. Shmangni debatin pasi kjo i lë njerëzit në një pozitë reaguese dhe gjykuese që nuk do të sjelli ndonjë dobi. Të gjithë duhet të marrin pjesë dhe të zhvillojnë ide të reja; Jo kompromis. Çdo pjesëmarrës duhet t’i përgjigjet pyetjeve të mëposhtme:

  • Cilat rezultate doni të arrini?
  • Çfarë rezultati dëshironi të shmangni?

Pas dëgjimit të përgjigjeve të secilit, çdo pjesëmarrës duhet të:

  • Sugjerojë një zgjidhje potenciale të detajuar
  • Vlerësojë avancimin dhe dobësitë e zgjidhjeve të tyre të mundshme

Fokusohuni në pikat potenciale të përmirësimit për çdo zgjidhje. Të gjithë duhet të kenë zgjidhjet e tyre kritikuar nga vetë ata dhe pjesëmarrësit e tjerë. Grumbulloni zgjidhje të ngjashme pozitive dhe negative. Kërkoni për tema të përbashkëta dhe pika kritike për të punuar drejt një zgjidhjeje hibride.

Qëllimi është që idetë të përzihen së bashku. Krijoni diçka që është “e jona”, jo vetëm “juaji” ose “imi”.

Bashkëpunoni për të krijuar një vizion të përbashkët që përfshin rezultatet e dëshiruara që të gjithë shpresojnë t’i arrijnë dhe mënyrën se si t’i arrijnë ato. Drejtoni eksperimente dhe vlerësoni se çfarë funksionon dhe çfarë jo. Rregullojini dhe përsëritini sipas nevojës. Diversiteti i mendimit është një karakteristikë thelbësore e inovacionit, qoftë në çift ose në bashkësi, sepse prodhon kombinime dhe lidhje të reja.

Konfliktet konstruktive kanë ndryshuar historinë

Bota lëviz nga fuqia kreative e konfliktit konstruktiv. Mendoni se si Elizabeth Cady Stanton dhe Susan B. Anthony jo vetëm që kishin pikat e forta, por edhe ide të ndryshme rreth asaj se si të do të arrinin të drejtat e votës për femrat. Anthony ishte një lidere e përkushtuar dhe stratege e shkëlqyer, por shpesh i tjetërsoi përkrahësit potencialë me qasjen e saj të pa kompromis. Stantoni ishte një folëse e rafinuar, shkrimtare dhe një ndërtuese e natyrshme e komunitetit. Me aftësitë e tyre, të dyja filluan Shoqatën Kombëtare të të Drejtave të Grave, të cilat përfundimisht çuan në kalimin e Amendamentit të Pesëmbëdhjetë, duke u dhënë grave të drejtën e votimit. Qëllimet e tyre të përbashkëta dhe aftësia për të kanalizuar në mënyrë konstruktive qasjet e tyre, u mundësuan atyre ndryshimin e historisë.

Lexoni: 5 gjëra që ju ulin produktivitetin

Shikoni për njerëz që janë të ndryshëm nga ju, jo të njëjtë

Njerëzit me të cilët shoqërohemi, dëgjojmë ose i bëjmë pjesë të ndërmarrjes sonë zakonisht, përforcojnë bindjet tona. Inovacioni është një formë risie e dobishme. Është e kundërta e “normales”. Për ide të reja, duhet së pari të hasim dhe të angazhohemi me njerëz që janë të “të ndryshëm”. Natyrisht, jo të gjitha konfliktet mund të bëhen në mënyrë konstruktive, por me çdo përpjekje për të krijuar zgjidhje hibride të reja dhe imagjinative, ne mund të ecim së bashku.

burimi: LifeHack

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0