Dallimi midis suksesit të fillimit dhe dështimit varet nga kjo gjë! - Business Magazine Albania

Dallimi midis suksesit të fillimit dhe dështimit varet nga kjo gjë!

Në çdo kompani, punonjësit janë një burim i paçmuar. Jo vetëm që janë ata që ndihmojnë startup-et të hyjnë në terren, duke punuar shpejt dhe furishëm për të përmbushur qëllimet e egra, por ata sjellin gjithashtu një sfond të jashtëzakonshëm arsimimi, eksperience, aftësish, kreativiteti dhe më shumë.

Këta janë faktorët e paprekshëm që e bëjnë kapitalin njerëzor një pjesë kaq kritike të enigmës së startup-eve

Investoni në njerëzit dhe aftësitë e tyre

Ndërsa sipërmarrësit kanë ide të shkëlqyera, ata kanë nevojë për një ekip me aftësitë e duhura për të çuar vizionin e tyre nga një koncept në një produkt ose shërbim të zbatueshëm. Kjo do të thotë të gjesh njerëzit e duhur me aftësi dhe përvoja të veçanta për të nxitur inovacionin dhe për të zgjidhur problemet që të tjerët nuk munden. Personaliteti, qëndrimi dhe etika e punës janë vendimtare. Ky është një element i kapitalit njerëzor që nuk mund të injorohet. Ju mund të punësoni dikë që është më i miri në fushën e tyre, por nëse ata krijojnë ndarje dhe grindje në ekipin tuaj, nuk do të funksionojë.

Anasjelltas, suksesi i startup-it tuaj varet nga njerëzit që e dinë se çfarë po bëjnë dhe e bëjnë atë mirë. Është e vështirë të ndërtosh një kompani të fortë me njerëz të mirë që nuk po kontribuojnë në nevojat teknike të përditshme të organizatës. Është një veprim balancues që duhet ta vlerësoni saktë herën e parë, pasi punësimi i personit të gabuar mund ta kthejë kompaninë tuaj prapa. Dhe në mjedisin fillestar me ritme të shpejta, kjo nuk premton mirë për investimet e ardhshme.

Tërheqja dhe mbajtja e talenteve 

Kushdo që e njeh kulturën e startup- it e di se mund të bëhet shumë e keqe kur përpiqesh të punësosh talentin më të mirë. Është shumë konkurrues, me shumë kompani të reja që konkurrojnë për kapital të çmuar.

Kjo është arsyeja pse krijimi i një kulture që tërheq kandidatët e duhur është thelbësor. Me kaq shumë tranzicion gjatë dekadës së fundit, nuk ka shumë mënyra se si startup-et mund të diferencohen në një kuptim të prekshëm, të tilla si puna virtuale, ushqim falas, etj. Me shumicën e kompanive që tashmë i ofrojnë ato gjëra, bëhet më shumë për shitjen e vizionit tuaj dhe çfarë mund të mbajë e ardhmja me njerëzit e duhur në bord. Tërheqja ndaj ndjenjës së vetëvlerësimit dhe vlerës së brendshme të një kandidati mund të shkojë shumë për t’i sjellë ato. Bisedoni me anëtarët e ekipit tuaj individualisht dhe bëni biseda të sinqerta rreth asaj se si po ecin, si po ecën kompania dhe se si ekipi juaj mund të ndihmojë njëri-tjetrin gjatë periudhave sfiduese. Pyetini se çfarë kanë nevojë, ose nëse ka ndonjë edukim ose mësim të mëtejshëm që mund t’i ndihmojë ata në rolet e tyre. Ju nuk e keni idenë se si akti i thjeshtë i gjetjes së kohës për t’u kujdesur për punonjësit tuaj, duke i trajtuar ata si njerëz dhe jo si burime, mund t’i motivojë ata të mbajnë sytë nga çmimi.

Një kulturë e të mësuarit të vazhdueshëm

Ndërsa planifikimi dhe kufizimet buxhetore për drejtimin e një startup-i mund të jenë brutale ndonjëherë, është ende e rëndësishme të krijoni mundësi për njerëzit tuaj që të fokusohen në të mësuarit dhe zhvillimin e aftësive të zgjeruara . Dhënia e punonjësve mundësinë për të ndjekur pasionet e tyre dhe për të përmirësuar zanatin e tyre është një pjesë integrale e procesit të kapitalit njerëzor.

Nëse mendoni për industrinë e teknologjisë dhe softuerit, ndryshimi dhe evolucioni janë konstante.  Kjo do të bejë që ekipi juaj të qëndrojë i përditësuar mbi tendencat dhe zhvillimet më të fundit, duke sjellë këto njohuri të reja në organizatën tuaj. Ju dëshironi që ekipi juaj të evoluojë me teknologjinë me të cilën po punon, kështu që jepini kohë të përqëndrohet në përditësimet më të fundit dhe t’i integrojë ato ide në punën e tyre të përditshme. Jo vetëm që ky është një investim thelbësor në kompaninë tuaj, por gjithashtu po u dërgoni njerëzve tuaj mesazhin se i vlerësoni ata dhe karrierën e tyre. Ju dëshironi që ata të jenë versionet më të mira të vetvetes dhe t’u jepni atyre mundësi për të ndërtuar mbi njohuritë dhe përvojat e tyre.

Kjo mund të jetë e frikshme, pasi është gjithmonë një mundësi që ata mund t’i çojnë të gjitha këto njohuri të reja në një organizatë tjetër. Por ky është një rrezik që duhet të jeni të gatshëm ta merrni nëse do të thotë të përmirësoni produktin dhe shërbimin tuaj duke forcuar kulturën e kompanisë suaj.

Ndërtimi i një ekipi fitues

Asnjë individ i vetëm nuk mund ta kryejë të gjithë punën, as nuk ka talent për ta bërë këtë. Si udhëheqës brenda një organizate, është përgjegjësia juaj të pranoni se nuk mund t’i bëni të gjitha dhe nuk duhet ta bëni. Gjetja e njerëzve të duhur bën një ndryshim të jashtëzakonshëm në punën që bëni. Kjo përfshin ndërtimin e një ekipi të larmishëm dhe gjithëpërfshirës. Një ekip i fuqishëm dhe i larmishëm është një sinjal i mirë për investitorët e një organizate të shëndetshme dhe gjithashtu e shtyn ekipin tuaj të mendojë në mënyra të reja, inovative, vendimtare për zhvillimin.

Çdo person në organizatën tuaj duhet të shihet si një aleat strategjik dhe burim për rritjen, zhvillimin dhe suksesin e vazhdueshëm të kompanisë suaj.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0