Creativity Zone by Stela – aty ku çdo gjë kthehet në art


Në një intervistë për BusinessMag themeluesja e “Creativity Zone by Stela”, Stela Toska na tregon se prej një viti ka regjistruar biznesin e saj në QKR dhe madje ka hapur edhe dyqanin fizik. Ajo tregton më së shumti produkte të tilla si: gurë, tjegulla dhe dërrasa të ricikluara të pikturuara. Stela gjithashtu ka shumë punime dhe materiale në pritje për t’u punuar dhe që kapin një vlerë konsiderueshëm të lartë.

E pyetur nga BusinessMag nëse i ka realizuar objektivat që kishte vendosur në fillimet e saj Stela na tregon: “Objektivat e mia janë tejkaluar, sepse nuk do e kisha menduar që do arrija kaq larg dhe se mund të bëja këtë rrugëtim që më jep shpresa dhe ide të reja për të ecur përpara çdo ditë.”

Lexoni më shumë: Creativity by Stela: Këmbëngulja për të lëvizur çdo gur nga vendi e çoi përpara sipërmarrjen time!

Vështirësitë që ajo ka hasur më së shumti në të bërit artizanat inovativ janë krijimi i klientelës dhe i tregut, pasi me kohën fillojnë edhe të të kopjojnë artin që bën, por kjo jo në gjithçka pasi Stela mundohet të krijojë punime të reja çdo ditë. Për të, e vështirë ka qenë gjetja e kontakteve që të ishte e pranishme në çdo panair, që realizohen si brenda edhe jashtë vendit. Por me një punë të palodhshme ajo ia ka arritur me sukses të jetë e denjë me pjesëmarrjet e saj.

Me një rrugëtim të shkurtër si biznes startup Stela na tregon se ka marrë mbështetje nga agjencia AIDA me fondin e tyre dhe momentalisht janë në shqyrtim dokumentacioni për financimin e 1000 produkteve të saj nga Bashkia Tiranë, pasi para një viti ka fituar çmimin e inkurajimit në konkursin “Produkte Turistike“.

“Planet e mia sa vijnë e shtohen, bëhen më të mëdha dhe shpresoj që një ditë të arrij t’i realizoj në maksimumin e tyre. Shpresoj tek ata që besojnë në frymën dhe gjakun e ri, shpresoj se do u japin një shans atyre që duan dhe dinë të punojnë. Uroj që të më ndihmojnë në realizimin e këtij projekti madhështor. Besoj në mbështetjen reale të të gjithë artizanëve duke çarë kështu njëherë e përgjithmonë zinxhirin e monopoleve,” thotë Stela për planet e ardhshme.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale