Rritet inflacioni në tregun amerikan - Business Magazine Albania

Rritet inflacioni në tregun amerikan

inflacion

Çmimi i arit dhe argjendit pësuan një rënie, pas lajmit mbi inflacionin amerikan. Të dhënat tregojnë se inflacioni vjetor në Janar u rrit 3.1%, më shumë se parashikimi 2.9%.

Kjo rritje e inflacionit e shtyn Bankën Qendrore Amerikane të  mbajë lart normat e interesit. Shpresat për një ulje të normave të interesit për muajin Mars pothuajse janë shuar.

Vetëm 8.5% e investitorëve besojnë në një ulje të tyre gjatë fillimit të pranverës. 32.3 % e investitorëve mendojnë për një shkurtim të normave të Bankës Qendrore në muajin Maj dhe 52.7% në muajin Qershor.

Çmimi i Arit

 

Çmimi i Argjendit

Në muajin Janar, ekonomia Amerikane shtoi mbi 353,000 vende të reja pune. Normat e larta të interesit 5.25%, rritja e qendrueshme ekonomike amerikane prej 3.3% në tremujorin e fundit, forcimi i tregut të punës dhe thyerja e rekordeve të bursave amerikane kanë forcuar dollarin dhe kanë vënë në presion çmimin e Arit dhe Argjendit.

Lexo edhe“Borsen 7”, produkti më i ri i SmartED, është miku më i mirë i çdo investitori!

Monedha Amerikane është në nivelin më të lartë 3-mujor. Kjo rritje e parasë Amerikane ka rritur trysninë mbi çmimin e metaleve të çmuara duke e çuar Arin nën nivelin $2000/OZ dhe Argjendin poshtë nivelit $22. Gjithashtu bonot e thesarit 10 vjeçar të Shteteve të Bashkuara janë rritur në nivelin 4.273%, ç’ka ka sjellë forcimin e mëtejshëm të Dollarit.

Dollari Amerikan

Për më shumë informacion: www.smarted.al.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0