BE garanton dhënien e 750 milionë eurove për bizneset e vogla në Ballkanin Perëndimor - Business Magazine Albania

BE garanton dhënien e 750 milionë eurove për bizneset e vogla në Ballkanin Perëndimor

BE garanton dhënien e 750 milionë eurove për bizneset e vogla në Ballkanin Perëndimor
  • Që nga viti 2013, Fondi Evropian i Investimeve, në partneritet me Komisionin Evropian, ka ndarë një total prej 3.5 miliardë eurosh duke mbështetur më shumë se 67 000 kompani dhe 900 000 vende pune në Ballkanin Perëndimor.
  • Që nga viti 2006, Komisioni Evropian ka dhënë 600 milionë euro për qasje në financa për NVM-të përmes Kornizës së Investimeve të Ballkanit Perëndimor (WBIF). Këto fonde pritet të mobilizojnë edhe 6 miliardë euro të tjera investime.

Fondi Evropian i Investimeve (EIF), pjesë e Grupit EIB, ka nënshkruar marrëveshje garancie me 11 banka dhe ndërmjetës financiarë në Ballkanin Perëndimor. Të financuara nga Fondi për Zhvillimin dhe Inovacionin e Ndërmarrjeve të Ballkanit Perëndimor të Bashkimit Evropian (WB EDIF) “Garancia për Qëndrueshmërinë e SME-ve”, këto marrëveshje do t’u mundësojnë bankave dhe institucioneve financiare vendase të ndërtojnë një portofol kredish për NVM-të për një shumë të përgjithshme shumë mbi 750 milionë euro, së bashku me të tjera që pritet të nënshkruhen në gjysmën e parë të vitit 2024.

Këto burime financiare synojnë të rrisin aksesin në financa midis bizneseve të vogla dhe të përmirësojnë qëndrueshmërinë e tyre ndaj sfidave të vazhdueshme ekonomike, duke krijuar njëkohësisht kushte për zgjerimin e biznesit, punësimin dhe inovacionin. Në Ballkanin Perëndimor, ky projekt  pritet të lehtësojë mbi 750 milionë euro kredi koncesionare për rreth 13 000 biznese të vogla, duke mbështetur rreth 180 000 vende pune.

Shefi Ekzekutiv i EIF Marjut Falkstedt tha: “Duke mbështetur bizneset e vogla në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në segmentet më të dobëta dhe të brishta, këto burime financiare të gjera do të përmirësojnë kapacitetin e këtyre bizneseve për të inovuar dhe rritur, duke kontribuar në të njëjtën kohë në integrimin e mëtejshëm brenda ekonomisë së BE-së. Duke vepruar kështu, këto fonde të konsiderueshme do të ofrojnë shtysë shtesë për zhvillimin e ekonomive rajonale të fuqishme dhe konkurruese, si dhe avancimin e tyre brenda zinxhirëve të vlerës globale.

Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Olivér Várhelyi tha: Jemi të lumtur që jemi partnerë me EIF për të përmirësuar aksesin në financa të përballueshme për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme në Ballkanin Perëndimor si pjesë e Planit tonë Ekonomik dhe Investiv prej 30 miliardë eurosh për Ballkani Perëndimor.

Lexo edhe:  Bregu: “Plani i rritjes së BE-së mund të dyfishojë ekonomitë e Ballkanit Perëndimor në dekadën e ardhshme”

Falë kësaj garancie prej 60 milionë eurosh, sipërmarrjet vendase do të përfitojnë kredi me kushte të favorshme, si norma më të ulëta interesi, kërkesa të reduktuara për kolateral dhe maturime më të gjata, në momentet kur nevoja për kredi është e lartë. Megjithatë, kushtet financiare janë të vështira. Prandaj, ne presim që këto fonde të kontribuojnë në vendosjen potenciale të kredive me vlerë mbi 750 milionë euro. Ballkani Perëndimor ka nevojë për një konvergjencë reale ekonomike me Bashkimin Evropian, i cili do të ofronte mundësi të mëtejshme punësimi dhe do të nxiste sipërmarrjen për të mirën e qytetarëve dhe ekonomive lokale.

Informacion i përgjithshëm

Fondi Evropian i Investimeve (EIF) është pjesë e Grupit të Bankës Evropiane të Investimeve. Misioni i saj qendror është të mbështesë sipërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme të Evropës (SME-të) duke i ndihmuar ato të kenë akses në financa. EIF harton dhe zhvillon kapitalin e sipërmarrjes dhe rritjes, garancitë dhe instrumentet mikrofinanciare që synojnë në mënyrë specifike këtë segment të tregut. Në këtë rol, EIF nxit objektivat e BE-së në mbështetje të inovacionit, kërkimit dhe zhvillimit, sipërmarrjes, rritjes dhe punësimit. Korniza e Investimeve në Ballkanin Perëndimor (WBIF) është një platformë bashkëpunimi që synon të rrisë harmonizimin dhe bashkëpunimin në investime për zhvillimin socio-ekonomik të Ballkanit Perëndimor. WBIF vendos infrastrukturën publike dhe mbështet zhvillimin e sektorit privat në rajon. Duke bërë këtë, ai kombinon grantet e BE-së dhe donatorëve dypalësh (shtetet anëtare të BE-së dhe Norvegjia) me financimin e institucioneve financiare ndërkombëtare (hua, gjysmë kapital, kapital). WBIF luan një rol themelor në zbatimin e Planit Ekonomik dhe Investimeve të Bashkimit Evropian prej 30 miliardë eurosh për Ballkanin Perëndimor.

EIF

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0