COVID-19, Rimbyllen plazhet evropiane për shkak të mbipopullimit

Rimbyllen plazhet

Rritja e numrit të turistëve në plazhe, në Evropën veriore pas lehtësimit të masave kufizuese dhe rritjes së temperaturave, ka alarmuar zyrtarët dhe ekspertët.

Tri qytete në Francën veriperëndimore rimbyllën plazhet e tyre për shkak të dështimit të respektimit të masave të sigurisë dhe mosrespektimin të distancimit social.

Autoritetet franceze rihapën qindra plazhe fundjavën e kaluar për vrapim, not dhe peshkim, por jo për të qëndruar me orë të zgjatura në bregdet.

Prefektura e Morbihan, në Britani, tha se plazhet në pesë bashki ishin mbyllur për shkak të “sjelljes së papranueshme” nga vizitorët ditët e fundit, veçanërisht sa i përket mosrespektimit të distancës sociale.

Disa komuna në Holandë ndërkohë, u bënë thirrje turistëve gjermanë që të mos e kalojnë kufirin për udhëtim gjatë festës publike të Ditës së Ngjitjes së Jezusit në qiell.

Lexoni: OKB nis fushatën kundër deziformimit lidhur me COVID-19

Numri i rasteve të konfirmuara të COVID-19 në të gjithë botën, tani ka kaluar shifrën pesë milionë, por numri i infeksioneve të reja ka rënë në pjesën më të madhe të Evropës. Në Evropë janë raportuar 1.74 milionë raste dhe mbi 164,000  viktima, ku shumicën e fataliteteve e kanë Mbretëria e Bashkuar, Italia, Franca, Spanja dhe Belgjika.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se ka “ende një rrugë të gjatë për të përshkuar në këtë pandemi”, dhe iu bëri thirrje njerëzve në vendet ku kufizimet po lehtësohen, për të vazhduar të përshtatin sjelljen e tyre për të minimizuar transmetimin e COVID-19.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale