Cilat janë profesionet më të përhapura në Shqipëri? - Business Magazine Albania

Cilat janë profesionet më të përhapura në Shqipëri?


Të kesh një profesion, ndoshta nuk është problemi më i madh që ekziston sot në Shqipëri. Problemi më i madh vazhdon të jetë paga dhe kushtet e punës në të cilët shumë profesione zhvillohen.

Në një anketim të bërë nga INSTAT për vitin 2016, pesë profesionet me pagën mesatare mujore bruto më të lartë janë:

1-drejtues administrativë dhe komercialë;

2- specialistë të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit;

3- drejtues prodhimi dhe shërbimesh të specializuara;

4- specialistë të administrimit dhe biznesit;

5- ligjvënës, nëpunës të lartë të administratës shtetërore dhe drejtorë ekzekutivë.

Ndërsa paga mesatare bruto më e ulët është për këto profesione:

1-prodhues të produkteve bujqësore, blegtorale, të peshkimit për nevoja familjare;

2-punëtorë për shitje dhe shërbime të ndryshme në rrugë;

3-ndihmës në përgatitjen e ushqimit;

4-punonjës të përpunimit të ushqimit, drurit, tekstileve dhe të tjera të ngjashme;

5-punonjës të prodhimit të sendeve të imta;

6-punonjës të punëve me dorë (artizanët) të shtypshkrimit dhe të tjera të ngjashme.

Për pagën mesatare nuk ka ende asnjë të dhënë në këtë publikim të bërë nga INSTAT tek Anketa e Forcave të Punës për vitin 2016.”

burimi: indeksionline.net

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0