Cila është kompania që ka kapur vlerën e 36 miliardë dollarëve në Shqipëri? - Business Magazine Albania

Cila është kompania që ka kapur vlerën e 36 miliardë dollarëve në Shqipëri?


Deutsche Telekom ka arritur nivelin më të lartë të vlerës së markës në historinë e saj si kompani, në shifrën prej 36.4 miliardë dollarë amerikanë. Sipas renditjes së raportit vjetor të Brand Finance për 500 markat më të vlerësuara në botë, kjo është një rritje prej 10% nga vlerësimi i vitit të kaluar. Këto rezultate bindëse e bëjnë Telekom markën më me vlerë në fushën e telekomunikacionit në Europë, e ndjekur nga Vodafone dhe Orange.

“Që nga rihyrja në treg në vitin 2008, marka Telekom ka shënuar rritje të vazhdueshme në vlerë, me një rritje impresionuese prej 309%”,- u shpreh drejtori i brandit i Deutsche Telekom, Hans-Christian Schwingen, duke vënë theksin në suksesin afatgjatë të strategjisë së markës të ndjekur nga kompania.

Deutsche Telekom është gjithashtu marka më me vlerë gjermane në botë pas BMW, e ndjekur nga Mercedes-Benz, VW dhe Siemens. Ndërkohë, gjiganti Google është marka më me vlerë në mbarë botën, pasuar nga Apple dhe Amazon.

Çdo vit, Brand Finance përcakton markat më me vlerë në botë. Sipas kompanisë angleze të konsulencës, renditja në krye e Deutsche Telekom reflekton qëndrueshmërinë e strategjisë së kësaj marke. Gjithashtu, kjo kompani telekomunikacioni vazhdoi me sukses zhvillimin pozitiv të biznesit vitin e kaluar, ndërkohë që ka bërë investime afatgjata për cilësinë e rrjetit, novacionin dhe shërbimin e klientit, të gjithë këta elementë që kanë krijuar bazat për rritjen në vlerën e kësaj marke.

Sipas vlerësimeve në bazë të segmenteve gjeografike të tregut, T-Mobile US ka vazhduar rritjen e vrullshme nga viti i kaluar duke u shndërruar në operatorin e tretë më të madh dhe me rritjen më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara, thekson Brand Finance. Ndërsa në Gjermani, Deutsche Telekom ka performuar mjaft mirë, siç shihet nga rritja e përmirësuar e të ardhurave në tregun celular, përtej pritshmërive të kompanisë.

Shpjegimi i metodologjisë
Raporti Brand Finance Global 500 përpilon një renditje të 500 kompanive më të vlerësuara në botë sipas vlerës së markës. Kjo vlerë matet me dollarë amerikanë dhe data e vlerësimit është 1 janar, 2017. Vlerat e markave llogariten në bazë të pyetjes se cilat do të ishin tarifat e liçensimit që do të duhej të paguante një kompani nëse nuk e zotëronte këtë markë. Përveç vlerës së markës, për secilën nga 500 markat bëhet edhe një tjetër renditje e modeluar sipas shkallës së besimit dhe kjo vlerë përfaqëson një standard krahasues për fuqinë, rreziqet dhe potencialet e një marke, në krahasim me markat e rivalëve të saj.

burimi: blitz.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0