Çfarë mësime lidershipi mund të mësojmë nga një gjeneral?

Çfarë mësime lidershipi mund të mësojmë nga një gjeneral?


Shkruar në LinkedIn nga Edlira Gjoni

Ai ishte armik pa urrejtje, vetëmohues, udhëheqës i ngurtë. Një Çezar, pa ambicjen e tij; Frederick, pa tiraninë e tij, Napoleon, pa egoizmin e tij dhe Washington, pa shpërblimin e tij.” – B.H.Hil.

Disa mësime intriguese nga Robert E. Lee, gjeneral i Luftës Civile:

  • Mos i besoni dikujt që të kontrollojë të tjerët, nëse ai nuk mund të kontrollojë veten e tij.
  • Jini të sinqertë! Sinqeriteti është burimi i ndershmërisë dhe i guximit.
  • Asnjëherë mos jetoni, veproni ose thoni diçka në kurriz të dikujt tjetër. Kjo nuk është thjesht një çështje parimi, por është rruga e duhur për paqen dhe nderin.
  • Emri i djallit është dështimi.
  • Guximi mbahet mend.

Lexoni: 7 CILËSITË E LIDERSHIPIT TË TË GJITHË LIDERËVE TË MËDHENJ

Më poshtë janë disa mësime të mrekullueshme për lidershipin nga Lee.

Rëndësia e ambicies: “Është në dorën tuaj që të vendosni fatin tuaj, të lirë dhe pa kufizime.”

Kuptoni se çfarë keni kundër: “Duhet të jemi në gatishmëri, ose do të mashtrohemi”

Besimi në vetvete dhe pasojat: “Pa marrë parasysh se cila mund të jetë aftësia e oficerit, nëse ai humb besimin e trupave të tij, shkatërrimi do të vijë herët ose vonë.”

Gjithmonë mbarojeni atë që pritet prej jush: “Detyra … është fjala më sublime në gjuhën tonë. Bëni detyrën tuaj në të gjitha gjërat. Kurrë nuk duhet të dëshironi të bëni më pak.”

Bëni plane afatgjata: “Ekzistenca e njerëzimit është kaq e gjatë, krahasuar me atë të individit, por ne shohim vetëm këtë të fundit dhe dekurajohemi. Është pikërisht historia ajo që na mëson të shpresojmë.”

Prisni që të dështoni ndonjëherë: “Ne duhet të presim ndryshime, madje edhe humbje. Duhet të mësojmë diturinë dhe maturinë, për të thirrur energji më të mëdha dhe të parandalojmë rënien tonë në katastrofa edhe më të mëdha.”

Integriteti mbi gjithçka tjetër: “Unë mendoj se është më mirë të bëjmë atë që është e drejtë, edhe nëse vuajmë, sesa të përjetojmë poshtërimin e ndërgjejes dhe pasardhësve tanë.”

Punësoni njerëzit e duhur, pastaj frymëzojini ata të shkojnë drejt madhështisë: “Ju duhet të frymëzoni dhe të udhëhiqni trupat tuaj … ushtria juaj do të ishte e pamposhtur nëse mund të organizohej mirë dhe të shërbente si duhej.

Jini zemërbardhë në garë. Çdo gjë më pak ushqen përbuzje: “Zonja, mos i nxisni fëmijët tuaj që të urrejnë Shtetet e Bashkuara, kujtohuni që ne e formojmë vendin tonë. Harrojini të gjitha këto armiqësi dhe bëjini bijtë tuaj amerikanë.” – Lee në një letër për një vejushë pas luftës.

Besnikëria krijon besnikëri: “Lee ishte një fenomen … i vetmi njeri që unë do të ndiqja me sy mbyllur” – Gjeneral Thomas “Stonewall” Jackson.

Shpërblimi i disiplinës tek vartësit: “Në rekomandimin e zyrtarëve për promovim, gjithmonë, kur kualifikimet e tjera janë të barabarta, jepini përparësi atyre që tregojnë vlerësimin më të lartë të rëndësisë së disiplinës dhe tregojnë vëmendjen më të madhe ndaj kërkesave të tij.”

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0