BUSINESS TUESDAY, INVESTITORËT NË PËRFORCIMIN E EKOSISTEMEVE TË SIPËRMARRJES

BUSINESS TUESDAY, INVESTITORËT NË PËRFORCIMIN E EKOSISTEMEVE TË SIPËRMARRJES


 

Pjesë e Javës Globale të Sipërmarrjes 2015
Business Tuesday: Investitorët në përforcimin e Ekosistemeve të Sipërmarrjes
Diskutim i hapur me Visar Dobroshi (RECURA Financials), Michael Gold (Crimson Capital) dhe Leutrim Blakaj (Highlight Ventures).

17 Nëntor

Ora 17:00

 

ICK-java globale e sipërmarrjes-businessmag

Investitorët luajnë një rol shumë të rëndësishëm në hapat e parë të lançimit të ideve të sipërmarrësve në arritjen më pas të potencialit të tyre të plotë. Një injektim në kohën e duhur i kapitalit mund të përbëjë diferencën midis dështimit dhe suksesit, duke i ndihmuar kompanitë e reja të startojnë dhe të rriten duke qenë motorri i inovacionit dhe rritjes ekonomike.

Investitorët GEW u japin mundësinë që investitorëve të startupeve për të ndërtuar dhe përforcuar ekosistemet e tyre të ndërmarrjes, duke ndikuar në përmirësimin e marrëdhënieve me komunitetin e startupeve dhe politikëbërësit gjithashtu.

Temat që do të trajtohen mund të përfshijnë:

1. Trendet në investimet ‘angel’ (Investimet ‘angel’ njihen ndryshe edhe si kapitali i startupit ose i themelimit ku zakonisht investitori bën marrëveshjen në këmbim të aksioneve të kompanisë ku kërkon të investojë);

2. Shpërthimi i akseleratorëve dhe inkubatorëve në ekosistemin e sipërmarrjes ;

3. E ardhmja e “crowdfunding”;

4. Investimet jashtë kufijve të vendit dhe impakti i investimeve për vendet në zhvillim ;

5. Evoluimi i ‘venture capital’ (kapitalit fillestar që investojnë investitorët dhe në mënyrë tipike në startupe të teknologjisë së lartë dhe IT-së);

6. Politikat për promovimin e investimeve në hapat fillestarë të startupit.

Mund të lexoni edhe artikullin: Të marrësh borxh apo të mbledhësh fonde? Si të nisësh biznesin tënd?

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0