Bordi dhe punonjësit e RTK-së keqpërdorën mijëra euro nga buxheti i shtetit


Drin Zatriqi, bashkë-pronar i kompanisë për planifikim të eventeve, Next Level Entertainment, në një breshër të postimeve në facebook, i ka zbardhur keqpërdorimet dhe korrupsionin e drejtorit gjeneral, bordit dhe punonjësve të Radio Televizionit të Kosovës.

Në akuzat e tij, ai shkruan se drejtori i RTK-së, Mentor Shala, menjëherë pasi e mori pozitën e drejtorit të televizionit të parë publik në Kosovë, i punësoi shokët e tij në pozita të larta pune dhe në bashkëpunim me ta, krijoi kompani të reja me fondet e televizionit. Për të gjithashtu shkruan se në një serial e punësoi edhe djalin e tij, atëherë 9 vjeçar.

Ndër të tjera, Zatriqi shkruan se punonjësit e RTK-së kanë keqpërdorur fonde të cilat ishin ndarë për transmetimin e shumë emisioneve dhe serialeve në Kosovë, programe televizive që asnjëherë nuk u transmetuan, kanë marrë paga shtesë dhe kanë dhënë fonde për familjarët e tyre.

DOSJA RTKTë përfshirë në konflikt interesi, disa punëtorëve të RTK-së u ka ecur mirë biznesi. Ata përveç se merrnin…

Publiée par Drin Zatriqi sur Mardi 25 février 2020

https://www.facebook.com/drin.zatriqi.9/posts/2696828037100568

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale