BMW dëshiron të shesë 100.000 makina elektrike në 2017


Makinat elektrike do të vijnë, ju pëlqen apo jo. Disa kompani janë duke u përpjekur të marrin avantazhe, siç është rasti i BMW, i cili ka aspirata të mëdha për shitjet e makinave elektrike vitin e ardhshëm.

Gjigandi gjerman shpreson të rritë shitjet e tij të makinave elektrike në 100.000 automjete në fillim të vitit 2017, raporton Reuters, duke cituar një intervistë me Harald Krueger, CEO i BMW-së, në gazetën gjermane Süddeutsche Zeitung.

BMW aktualisht shet automjete me një bateri elektrike – e quajtur I3. Për të ndihmuar këtë makinë të konkurrojë kundrejt një tregu në rritje, kompania ka rritur kapacitetin e baterisë me rreth 50%. Me ritmin e tanishëm, I3 do të përbëjë vetëm një të katërtën e shitjeve të BMW në 2017.

Kjo nuk do të thotë se bateritë janë duke punuar ngadalë në të gjitha llojet e automjeteve BMW.

Kompania filloi të ofrojë iPerformance në variantet hibride të Serisë 3 dhe Serisë 7 në SHBA dhe në Europë, por gjithashtu elektrifikoi edhe Serinë 2 dhe X5. BMW gjithashtu ende shet i8, një super makinë hibride që nuk është aspak praktike (dy dyer, pa vende mbrapa) dhe as e lirë (çmimi fillon nga 140,000 $ ).

Mercedes dhe Volkswagen, të dy planifikojnë të prodhojnë automjete elektrike deri në fund të dekadës, por BMW ka qenë shumë më e qetë në lidhje me produktet e ardhshme elektrike.

Burimi: cnet.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale