Elon Musk zbulon se kur Tesla do të nxjerrë në treg robotin e saj të parë - Business Magazine Albania

Elon Musk zbulon se kur Tesla do të nxjerrë në treg robotin e saj të parë

Elon Musk

Mes lajmeve për rënien e parë të shitjeve të Tesla-s nga viti në vit që nga viti 2020, kompania e makinave elektrike po krijon skenën për një lançim produkti unik.

CEO i Tesla, Elon Musk postoi në X se kompania do të zbulojë robotaksinë e saj të parë më 8 gusht. Megjithatë, data e zbulimit nuk do të thotë se atëherë do të fillojnë dërgesat, pasi dërgesat e para të një produkti tjetër të Tesla, Cybertruck, mbërritën vite pas zbulimit të tij. Taksia e parë autonome e Tesla-s do t’i bashkohet një tregu që tashmë ofron oferta nga konkurrentët si Waymo, një kompani e pavarur që filloi si projekti i makinave vetë-drejtuese të Google dhe Cruise, kompania e General Motors.

 

twitter

 

Musk, i cili zotëron X dhe është personi më i ndjekur në platformë, ndau lajmin me 180 milionë ndjekës të tij.

 

taksi me vetedrejtim

 

Reuters ka raportuar të premten se Tesla kishte vendosur të zhvendoste strategjinë e saj nga një makinë elektrike e nivelit fillestar 25,000 dollarë dhe në vend të kësaj drejt makinave vetë-drejtuese, një raport që Musk e kundërshtoi në një postim “Reuters po gënjen përsëri” në X. 

Një analizë e Reuters nga e shtuna tregoi se robotaksi mund të jetë më i rrezikshëm dhe më kompleks për t’u krijuar. Një robotaksi nga GM’s Cruise u përfshi në një aksident duke rezultuar në një kontroll të gjerë të kompanisë dhe një rikthim të robotaksisë pa shofer të kompanisë.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar se më shumë njerëz do të vriten, më shumë reagues të parë do të pengohen, më shumë ndalesa të papritura do të ndodhin. Ne nuk jemi kundër automjeteve autonome. Ne jemi të shqetësuar për vendosjen e pasigurt dhe një nxitim në treg në kurriz të publikut udhëtues”, është shprehur Cathy Chase, presidente e Avokatëve për Autostrada dhe Sigurinë Automatike. Tesla ka lëshuar ​​për herë të fundit një model të ri në 2019 me Cybertruck .

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0