Teknologjia evropiane e makinave fluturuese shitet në Kinë! - Business Magazine Albania

Teknologjia evropiane e makinave fluturuese shitet në Kinë!

makinë fluturuese

Teknologjia pas një makine fluturuese, e zhvilluar fillimisht dhe e testuar me sukses në Evropë, është blerë nga një firmë kineze. I mundësuar nga një motor BMW dhe karburant normal, AirCar fluturoi për 35 minuta midis dy aeroporteve sllovake në vitin 2021, duke përdorur pistat për ngritje dhe ulje.

U deshën pak më shumë se dy minuta për t’u shndërruar nga një makinë në një avion. Tani automjetet e prodhuara në bazë të dizajnit të saj do të përdoren brenda një rajoni specifik gjeografik të Kinës. “Hebei Jianxin Flying Car Technology Company”, me seli në Cangzhou, ka blerë të drejta ekskluzive për prodhimin dhe përdorimin e avionëve AirCar brenda një zone të pazbuluar.

Anton Zajac, bashkëthemelues i KleinVision, kompania që krijoi AirCar, është shprehur se firma ka ndërtuar aeroportin e saj dhe shkollën e fluturimit pas një blerjeje të mëparshme nga një tjetër prodhues sllovak avionësh.

Duke udhëhequr rrugën në zhvillimin e revolucionit EV, Kina tani po zhvillon në mënyrë aktive zgjidhjet e transportit fluturues. Muajin e kaluar një firmë e quajtur Autoflight kreu një fluturim provë të një droni që transportonte pasagjerë midis qyteteve Shenzhen dhe Zhuhai. Udhëtimi, i cili zgjat tre orë me makinë, u përfundua në 20 minuta.

Dhe në vitin 2023, firmës kineze eHang iu dha një certifikatë sigurie nga zyrtarët kinezë për taksinë e saj fluturuese elektrike. Këtu, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se taksitë fluturuese mund të bëhen një tipar i rregullt i qiellit deri në vitin 2028.

Por, ndryshe nga këta avionë pasagjerësh të ngjashëm me dron, AirCar nuk ngrihet dhe ulet vertikalisht dhe kërkon një pistë.

KleinVision nuk ka pranuar të tregojë se sa e ka shitur teknologjinë. AirCar iu dha një certifikatë e vlefshmërisë ajrore nga Autoriteti Sllovak i Transportit në vitin 2022 dhe u shfaq në një video të publikuar nga YouTuber Mr Beast në fillim të këtij viti.

“Ka ende pengesa të konsiderueshme për këtë formë transporti për sa i përket infrastrukturës, rregullimit dhe pranimit publik të teknologjisë. Kjo botë e re e guximshme e transportit personal po vepron si një nivelues i shkëlqyer”,  tha konsulenti i aviacionit Steve Wright.

“Në këtë aspekt, historia e Perëndimit ndonjëherë mund t’i ngadalësojë gjërat, pasi ka pak tundim për të provuar dhe shtrydhur këto makina të reja në kategoritë e vjetra. Kina mund ta shohë këtë si një mundësi për të ecur përpara”, shtoi zoti Wright.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0