Gjigandi i automjeteve Peugeot po teston teknologjinë pa shofer, me një ndryshim, për dërgesa në stilin e Amazon - Business Magazine Albania

Gjigandi i automjeteve Peugeot po teston teknologjinë pa shofer, me një ndryshim, për dërgesa në stilin e Amazon

Peugeot

Gjigandi francez i makinave Peugeot ka deklaruar se këtë javë është në partneritet me Vay, një startup gjerman i lëvizshmërisë, për të integruar të ashtuquajturën teknologji të “teledriving”, një alternativë ndaj makinave autonome, në automjetet e saj. 

Marrëveshja do t’i shohë dy kompanitë të vlerësojnë përdorimin e teknologjisë së teledrejtimit të Vay në furgonët e “dorëzimit të miljes së fundit” dhe automjetet më të vogla logjistike, me fokus te klientët biznes-biznes (B2B).  Ideja është të rikrijohet udhëtimi që zakonisht bën një automjet dërgesash nga një qendër e përmbushjes së porosive në familje ose biznese, të ngjashme me modelin e njohur gjerësisht të ofruar tashmë nga Amazon, vetëm këtë herë me makina me telekomandë.

Provat e para pilot të teknologjisë së Vay me automjetet Peugeot pritet të zhvillohen këtë vit. Peugeot po kërkon të përfshijë teknologjinë në SUV-të e tij elektrike E-3008 dhe disa furgona elektrike.

Partneriteti ka qenë 18 muaj në zhvillim, ka thënë Justin Spratt, shefi i biznesit të Vay, përmes komenteve të dërguara me email, duke shtuar se ai zgjodhi Peugeot si partnerin e parë OEM për integrimin e teknologjisë së tij të teledriving për shkak të qëndrimit inovativ dhe demografisë më të gjerë të klientëve. Spratt tha se marrëveshja e saj me Peugeot do të tregojë se si operacionet e dorëzimit mund të bëhen më efikase, pasi automjetet mund të dorëzohen sipas kërkesës, të rishpërndahen dhe të dërgohen në pastrim dhe karikim, në një mënyrë më ekonomike.

Çfarë është teledriving?

Teledrivers i nënshtrohen disa javë një trajnimi rigoroz dhe marrin çertifikim përpara se të lejohen të përdorin një nga stacionet teledrive të Vay. Vay thotë se teknologjia e saj funksionon veçanërisht mirë me udhëtimet në distanca të shkurtra, duke e bërë atë të përshtatshme për të ashtuquajturat dërgesa të miljes së fundit, si dhe në qendrat logjistike. Dërgesat e miljes së fundit i referohen pjesës së fundit të udhëtimit të një porosie deri në derën tuaj. Peugeot është një markë franceze e makinave në pronësi të firmës Stellantis me qendër në Hollandë. Stellantis, portofoli i markave të të cilit përfshin gjithashtu Chrysler, Dodge, Jeep, Citroen dhe Maserati, u formua nga një bashkim i Fiat Chrysler dhe PSA Groupe në 2021.

Vay po tregon teknologjinë e saj të teledriving me Peugeot këtë javë në panairin tregtar të industrisë Viva Technology në Paris.

“Ne besojmë se mund të sjellë kursime të mëdha në kosto për të gjitha kompanitë e logjistikës, në veçanti ofrimin e tregtisë elektronike. Duke shkëputur drejtuesit nga automjetet komerciale në qendrat e shpërndarjes, kjo mund të reduktojë ndjeshëm kostot operacionale”, tha Spratt. Ai shtoi se Vay po eksploron gjithashtu përdorimin e teknologjisë së teledriving për të adresuar shpërndarjen e miljes së fundit përmes kabinave në automjet të lidhur me kodet unike QR të klientëve për marrje.

Në fillim të këtij viti, Vay njoftoi nisjen e një shërbimi komercial teledriving në Las Vegas, Nevada, duke u mundësuar njerëzve të porosisin makina në vendndodhjen e tyre, të cilat më pas mund t’i ngasin vetë në destinacionin e synuar. Pasi një përdorues të përfundojë me udhëtimin e tij, teledriveri i Vay mund të marrë kontrollin nga distanca dhe të parkojë makinën ose ta kthejë atë në bazë.

Vay ka kryer tashmë teste në rrugët publike në Evropë dhe SHBA me shoferë në distancë dhe askush në timon. Tani po punon për të marrë miratimin e plotë rregullator për teknologjinë në të dy anët e Atlantikut.

E themeluar në vitin 2018 nga sipërmarrësi i teknologjisë Thomas von der Ohe, Vay ka mbledhur mbi 110 milionë dollarë fonde nga investitorët duke përfshirë Kinnevik, Coatue, Eurazeo, Atomico, La Famiglia dhe Creandum.

Von der Ohe ishte më parë një menaxher teknik programi në Zoox, kompania fillestare e makinave vetë-drejtuese Amazon e bleu për një shumë të pazbuluar në vitin 2020.

Veçanërisht, Vay thotë se teknologjia e saj është projektuar në atë mënyrë që përfundimisht të mund të mbështesë funksionalitetin e vetëdrejtimit, pasi po mbledh të dhëna të vlefshme për mjedisin fizik. Kompania thotë se nuk ka në plan të prezantojë së shpejti një produkt autonom të vozitjes, por e sheh teledrejtimin si një urë midis drejtimit manual dhe makinave vetë-drejtuese.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0