A po planifikon Apple të "sherlock" Arc? - Business Magazine Albania

A po planifikon Apple të “sherlock” Arc?

Apple

Një nga veçoritë më novatore të shfletuesit celular të internetit Arc Search nga The Browser Company është aftësia e tij për të kërkuar në web për ju dhe më pas për të nxjerrë një përmbledhje të asaj që mësoi, në vend që të kthejë një grup më tradicional të rezultateve të kërkimit.

Funksioni, “Browse for me”, është një nga disa mënyra që kompania ka përdorur AI për të ofruar një mënyrë të re për të kërkuar në web. Një tjetër, “pinch to summarize”, shërben një përmbledhje të UA të faqeve individuale të internetit. Megjithatë, duket se këto veçori të AI mund të jenë gjithashtu objektivi i përpjekjes më të fundit të “sherlocking” të Apple, një term që i referohet mënyrës se si Apple historikisht ka huazuar ide nga komuniteti i saj i zhvilluesve për të plotësuar aplikacionet e veta dhe veçoritë e OS.

Termi erdhi pas lëshimit nga Apple të një aplikacioni gjetës të quajtur Sherlock në fund të viteve 1990, i cili ofronte veçori të ngjashme me një aplikacion gjetës të palëve të treta Watson. Që atëherë, sa herë që Apple dërgon një veçori ose aplikacion të ri që duket “i frymëzuar” nga një tjetër, ai është referuar si “sherlocking”, ose ndryshe kopim.

Vitet e fundit, Apple është akuzuar për “sherlocking” të produkteve si Camo, të cilat ju lejojnë të përdorni iPhone tuaj si një kamer në internet; kjo u bë një veçori e integruar e njohur si “Continuity Camera”. Kopjoji aplikacione si Duet Display dhe Luna me lëshimin e Sidecar, një mënyrë për të përdorur iPad si një ekran të dytë. Shërbimi blej tani, paguaj më vonë nga Apple, Apple Pay Later, u tha se “sherlockoi” aplikacione të tjera BNPL si Klarna dhe të tjerë. Gjurmimi i ilaçeve, gjurmimi i periudhës, regjistrimi i humorit, shënimi i ditarit dhe gjurmimi i gjumit, për të përmendur disa, u gjetën gjithashtu për herë të parë në komunitetin e zhvilluesve të palëve të treta.

Me lëshimin e iOS 18 më vonë këtë vit, Apple mund të huazojë sërish ide nga komuniteti i saj i zhvilluesve të aplikacioneve. Këtë herë është Arc që mund të jetë në mesin e të prekurve.

Përmbledhja e webit duke përdorur AI është një nga gjërat për të cilat Arc njihet më së miri sot, dhe një fushë ku kompania vazhdon të inovojë.  Përmbledhja e lajmeve me AI, më gjerësisht, ka qenë gjithashtu në fokus të disa startup-eve, duke përfshirë aplikacione si Particle nga ish-inxhinierët e Twitter , Buletinin e lexuesit inteligjent RSS, përmbledhësin e tendencave Break the Web dhe aplikacione të tjera të panumërta iOS.

Nëse Apple grumbullon ato që janë në thelb përmbledhjet e fuqizuara nga AI brenda shfletuesit të saj Safari, kërkesa për shfletues ose aplikacione alternative që ofrojnë mjetet e tyre të AI mund të zvogëlohet. Megjithatë, kjo nuk do të jetë e mjaftueshme për të ndikuar në rritjen e Arc. Fillimi pas shfletuesit të internetit është angazhuar të eksperimentojë me ide të tjera përveç përmbledhjeve të AI, duke përfshirë mënyra të reja për të minimizuar shpërqendrimet, organizimin e skedave, bllokimin e reklamave dhe më shumë, dhe me një asistent të AI, Max. Sa i përket kompanisë së shfletuesve, ata nuk shqetësohen.

“Kjo është ajo që e bën punën tonë kaq argëtuese. Na shtyn të jemi edhe më imagjinues dhe më të guximshëm”, tha bashkëthemeluesi dhe CEO Josh Miller.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0