Bill Gates "u jep mësimin" që u duhej miliarderëve që përpiqen të shkojnë në hapësirë - Business Magazine Albania

Bill Gates “u jep mësimin” që u duhej miliarderëve që përpiqen të shkojnë në hapësirë

miliarderëve

Për të filluar natën klimatike në ‘The Late Late Show’ të Mërkurën, Gates u shfaq përmes Zoom për të biseduar me James Corden.

Nuk ka pasur mungesë të lajmeve për hapësirën ​​kur bëhet fjalë për miliarderët që po përpiqen të dalin nga atmosfera e Tokës këtë vit.

Duke përmendur SpaceX të Elon Musk që ka përfunduar me sukses misionin e parë gjithnjë civil në hapësirë, Richard Branson me raketën e tij Virgin Galactic dhe Jeff Bezos me fluturimin e tij në orbitë në raketën New Shepard, është e sigurtë të thuhet se gara e hapësirës sapo ka filluar.

Por një emër i madh miliarderi ka mbetur relativisht larg nga kjo bisedë, duke vazhduar fokusin e tij në përpjekjet filantropike me qendër në Tokë.

Në një intervistë për të nisur një edicion special të Climate Night të “The Late Late Show” me James Corden të Mërkurën, Gates u shfaq përmes Zoom për të biseduar me të. “Ne nuk mund të mendonim për një të ftuar më të mirë,” tha Corden. “Gjithashtu, a mund të them një “faleminderit” personale që jeni miliarderi që nuk po përpiqet të ikë nga planeti Tokë në një anije kozmike tani.”

Dyshja dhe publiku qeshën para se Corden të pyeste: “Pse është kjo një gjë me të cilën janë të fiksuar miliarderët për momentin? Çfarë mendimi keni për të? “

Lexoni: OBSH jep datën për përfundimin e pandemisë, por Bill Gates thotë se ai ka ‘zgjidhjen e vetme’ për t’i dhënë fund krizës

“Nuk e di, jam fiksuar me gjëra të tilla si Malaria dhe HIV-i dhe heqja qafe e këtyre sëmundjeve, dhe me siguri kam mërzitur njerëzit duke folur për sëmundjet,” bëri shaka miliarderi. “Hapësira? Ne kemi shumë për të bërë këtu në Tokë.”

Gates gjithmonë ka ngritur zërin e tij për shëndetin publik global për vite me radhë, veçanërisht kur bëhet fjalë për barazinë e vaksinave në mes të pandemisë Covid-19. “Nëse i lëmë ilaçet dhe vaksinat të shkojnë tek ofertuesit më të lartë, në vend të njerëzve dhe vendeve ku ato janë më të nevojshme, do të kemi një pandemi më të gjatë, më të padrejtë, më vdekjeprurëse,” tha Gates vitin e kaluar gjatë një konference për Covid-19. “Ne kemi nevojë për udhëheqës për të marrë këto vendime të vështira në lidhje me shpërndarjen bazuar në barazi, jo vetëm në faktorët e nxitur nga tregu.”

Që nga e enjtja pasdite, Gates u rendit si personi i katërt më i pasur në botë, me një pasuri neto të vlerësuar prej 131.8 miliardë dollarë, sipas Forbes.

/usnewsmail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0