Bëhu pjesë e takimit global online të Society3 - Business Magazine Albania

Bëhu pjesë e takimit global online të Society3


Pasi krijoi një nga programet e suksesshme të akselerimit dhe punoi me sipërmarrësit, Society3 ka nisur një event takimi online për të sjellë së bashku sipërmarrës nga e gjithë bota. Pjesëmarrësit do të mësojnë rreth kulturës së Silicon Valley dhe si të krijojnë startup-e mbi këtë kulturë.

Lidhja bëhet online në datën 05 Prill 2018 ora 18:30

Të krijosh një kopje të thjeshtë të Silicon Valley nuk do të funksionojë dhe definitivisht nuk është fryma e vetë Silicon Valley. Bota dixhitale tashmë i mban të gjitha asetet e nevojshme. Society3 nuk kërkon të “përmirësojë” Silicon Valley, por të qëndrojë në të duke marrë kulturën e mahnitshme që u krijua atje në një nivel të ri. Me takimin e tij Global Online, Society3 është në prag të krijimit të një kulture të re të sipërmarrësve për të rritur ndjeshëm normat e suksesit të startup-eve pa marrë parasysh se ku ndodhen ato.

Takimi do të lidhë në nivel global ata, të cilët tashmë kanë një ide të mirë për një ekosistem të hapur ku ne të gjithë mund të mësojmë nga njëri-tjetri dhe të ndërtojmë biznese që mund të rriten shpejt, të krijojnë vende të reja pune dhe të ofrojnë vlera.

Dy thirrje për aplikime të ndryshme janë nisur: Lindja bën thirrje për pjesëmarrësit nga Europa dhe Azia dhe Perëndimi bën thirrje për pjesëmarrës nga Europa, Afrika dhe Amerika.

Axhenda

Shkëmbimi i ri

  • Krijimi i një shkëmbimi global për mendjet inovative
  • Si mund të përfitojnë sipërmarrësit, investitorët?
  • Cila është eksperienca jonë pas 20 vitesh Silicon Valley?
  • Si mundet që çdo sipërmarrës në mbarë botën të shfrytëzojë lidhjet globale?

 Akseleratori global

  • Drejtimi i akseleratorit të parë global online në mënyrë që çdo sipërmarrës të mund të bashkohet, pavarësisht se ku ndodhet
  • Temat kryesore janë: vizione të guximshme, modele biznesi ‘disruptive’, strategji të ndryshme për buxhetin dhe rritjen, mbledhje fondesh

Tregtia globale për çdo startup

  • Ndërtimi i sistemit të parë global të tregtimit dhe transaksionit për sipërmarrësit e rinj duke përdorur teknologjinë blockchain
  • Përçimin e biznesit në pothuajse çdo vend më shpejt se kurrë më parë – me pothuajse asnjë kosto

Nuk ka zëvendësim mes një takimi ballë-për-ballë, ashtu sikur nuk ka zëvendësim për një koncert të mrekullueshëm live. Megjithatë ne dëgjojmë muzikë MP3 çdo ditë. Kjo konferencë online ka të bëjë me angazhimin në internet, duke krijuar një mendim për bashkëpunimin online dhe një eksperiment për të krijuar një ekosistem online të lidhur në mënyrë të përhershme – pak a shumë si Silicon Valley.

Kërkesat: Lidhje të mirë për internetin dhe një mënyrë për të dëgjuar dhe idealisht folur online.

Për më shumë detaje dhe për t’u regjistruar klikoni këtu!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0