Aplikacioni i Autobiographer përdor AI për t'ju ndihmuar të tregoni historinë tuaj të jetës! - Business Magazine Albania

Aplikacioni i Autobiographer përdor AI për t’ju ndihmuar të tregoni historinë tuaj të jetës!

AI

A mund t’ju ndihmojë një AI të tregoni historinë tuaj? Kjo është ideja e një startup-i të quajtur Autobiographer, i cili përdor teknologjinë AI për të angazhuar përdoruesit në biseda kuptimplota rreth ngjarjeve në jetën e tyre dhe se si ata ndiheshin për to, e më pas i kthen ato në prozë, duke krijuar në mënyrë efektive autobiografinë tuaj.

Startup është duke u futur në një fushë që ka qenë e mbushur me debate, shumë njerëz janë rebeluar kundër idesë se AI mund të zëvendësojë artin, shkrimin dhe përpjekjet e tjera krijuese. Por, në rastin e Autobiographer-it, AI e udhëzon përdoruesin të tregojë historinë e tij, me fjalët e veta, më pas e organizon atë në dalje që mund të eksportohet si PDF, dhe ndoshta, një ditë, të lidhur dhe të printuar gjithashtu. Me fjalë të tjera, funksionon më shumë si bashkëpunëtor dhe jo si krijues i vetëm.

Aplikacioni mund të mos zëvendësojë tregimet e shkruara në mënyrë profesionale, por mund të shërbejë si një mënyrë për të dokumentuar historinë e familjes, një miqësi ose për të krijuar një kujtim për fëmijët tuaj.

Bashkëthemeluesi dhe CEO i Autobiographer, Matt Bowman, e sheh aplikacionin si një mënyrë për të lënë pas një narrativë për fëmijët e tij kumbarë. Përpara se të punonte në Facebook në Bay Area, Bowman më parë ka shërbyer në Forcat Speciale të Ushtrisë, ku u vendos në Irak dhe Afganistan. Si rezultat, ai ka përjetuar humbje që kanë formësuar botëkuptimin e tij.

“Teknologjia tani ka ardhur në një vend ku është e mundur të bëhet kjo. Ne në fakt mund t’i tregojmë këto histori, t’i flasim ato me gojë dhe më pas t’i kthejmë ato në kujtime të bukura që mund t’u ofrojmë atyre përreth nesh”, shpjegon Bowman. 

Bowman u bashkua me James Barnes, i cili gjithashtu kishte punuar në Facebook gjatë zgjedhjeve të 2016 dhe 2018, ku ai ishte veçanërisht një nga njerëzit e parë që vuri re çështjet me skandalin e mbledhjes së të dhënave të Cambridge Analytica, një ngjarje që çoi në përfshirjen e tij në disa depozitimet dhe fletëthirrjet e mëvonshme. Më vonë ai u largua nga Facebook për të krijuar një Super PAC për të luftuar Trump. Ndërsa po luante me GPT-3 të OpenAI-t, ai zbuloi se inteligjenca artificiale mund ta ndihmonte atë të përpunonte gjërat që kishte kaluar në jetën e tij, duke përfshirë këto momente historike.

“Inteligjenca artificiale kishte këtë aftësi të jashtëzakonshme reflektuese për të parë veten, historinë time dhe ngjarjet e mia”, thotë Barnes.
Ndërsa Barnes dhe Bowman nuk u mbivendosën në Facebook, ata u takuan vitin e kaluar në San Francisko, pasi Barnes po kërkonte dikë me ekspertizë ushtarake për të ndihmuar ekipin (i cili përfshin gjithashtu bashkëthemeluesit Luke Schoenfelder dhe Ivan Almaral) të eksperimentonte me këtë ide. Të dy u lidhën për qëllimet e tyre të përbashkëta dhe përvojat e tjera, duke përfshirë interesin e tyre për mjekësinë psikodelike.

“Eksplorimi i vetëdijes ishte një pikë kyçe e lidhjes për ne. Ndërsa punojmë në këto gjëra vërtet të prekshme, ne jemi gjithashtu në gjendje të mendojmë për kapacitetin e platformës sonë për t’i lejuar njerëzit të shohin në vetvete dhe të bëjnë punë më abstrakte, personale”, shpjegon Barnes.

 

AI

 

Për të përdorur aplikacionin, ju përfshiheni në biseda me një agjent të AI, i ndërtuar mbi teknologjinë Anthropic, që ju shtyn të tregoni një histori. Për shembull, kërkesa fillestare mund t’ju kërkojë të tregoni një histori për një aventurë që keni pasur, duke ju kujtuar se nuk ka përgjigje të drejtë ose të gabuar. Mund të filloni të flisni, të ndaloni dhe të rifilloni regjistrimin ose të kaloni te një pyetje tjetër, nëse preferoni. Kujtimet ruhen në një kasafortë, një hapësirë ​​e mbrojtur biometrikisht, e koduar, në të cilën as stafi i Autobiographer nuk mund të hyjë.

“Një nga vlerat më të rëndësishme si James, Luke, Ivan dhe unë u bashkuam, ishte të kuptuarit e qartë se askush nuk do t’i tregojë kujtimet e tij të dashura ose historitë e tyre shumë të ndjeshme emocionalisht për diçka që reklamohet, ose se një grup inxhinierësh mund të shihet në pjesën e pasme”, thotë Bowman.

Aplikacioni ju lejon të rishikoni temat, të eksploroni kujtimet tuaja dhe më pas t’i ktheni ato në lloje të ndryshme proze, si një histori e shkurtër ose një letër mirënjohjeje për një të dashur. Tani për tani, këto eksportohen si PDF, por ekipi dëshiron të ofrojë një libër të printuar në një moment. Autobiografi kushton 199 dollarë në vit, më lirë se një shkrimtar fantazmë, sigurisht, por edhe mjaft i shtrenjtë për të dekurajuar disa.  Kompania tani ka bashkëpunuar edhe me gazetaren Katie Couric, e cila do të shërbejë si partnere promovuese për startup-in. Megjithatë, roli i saj është ende duke u përcaktuar.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0