Aplikacioni i ri i Kinnect synon të ndihmojë familjet të regjistrojnë dhe ruajnë kujtimet e brezave - Business Magazine Albania

Aplikacioni i ri i Kinnect synon të ndihmojë familjet të regjistrojnë dhe ruajnë kujtimet e brezave

Aplikacion

Një startup i ri i quajtur Kinnect synon të ndihmojë njerëzit të ruajnë privatisht kujtimet e gjeneratave, traditat, recetat dhe më shumë. Aplikacioni i kompanisë, i lançuar këtë muaj, i lejon njerëzit të krijojnë hapësira vetëm me ftesa ku mund të ndajnë imazhe, video, audio, tekst dhe më shumë me të gjithë familjen e tyre.

Kinnect u themelua në maj të vitit 2023 nga Omar Alvarez, një sipërmarrës i cili ka përvojë në punën me markat e teleshëndetit të fokusuara në shëndetin mendor. Ideja e Alvarez për Kinnect lindi pasi humbi gjyshin e tij nga Alzheimer dhe mikun e tij më të mirë nga Leukemia.

Në fillim të betejës së gjyshit të tij me Alzheimerin, Alvarez dhe familja e tij po pajtoheshin me faktin se gjyshi i tij do të humbiste kujtimet. Ata u përpoqën të gjenin një vend ku mund të regjistronin dhe ruanin kujtimet e tij, por gjyshi i ndërroi jetë para se të gjenin një mënyrë për ta bërë këtë. Katër vjet më vonë, shoku më i mirë i Alvarez u diagnostikua me Leukemi. Ai e pyeti Alvarezin nëse dinte një mënyrë që ai të regjistronte dhe ruante privatisht mesazhet për gruan e tij, në mënyrë që ajo t’i dëgjonte ato pasi ai të kalonte. Miku më i mirë i Alvarez-it ndërroi jetë nëntorin e kaluar, gjashtë muaj para lansimit të Kinnect.

Alvarez vendosi ta emërojë aplikacionin Kinnect, sepse ai beson se është termi më gjithëpërfshirës për familjen dhe ai që përfshin njësoj si të zgjedhurit ashtu edhe të afërmit e gjakut. Ai dëshiron që Kinnect të jetë një platformë për të gjithë për të ruajtur kujtimet e brezave, jo vetëm familjen e gjakut.

“Unë jam latin dhe jam gjithashtu homoseksual, kështu që kur mendoj për familjen, miqtë që ndihen si familje përfshihen në atë ekuacion. “Kin” në “Kinnect” përfaqëson termin më gjithëpërfshirës për familjen. Dhe “rrjeti” është për nevojën për t’u lidhur. Nevoja për t’u ndjerë sikur i përkisni. Shpresoj që Kinnect të zvogëlojë ndjenjën e izolimit ose ndjesinë e ndjenjës se nuk i takon”, tha Alvarez.

Pasi të filloni me aplikacionin, do të pyeteni për qëllimet tuaja. Për shembull, mund të thoni se dëshironi të “kapni mësime të jetës”, “të ruani historinë e familjes”, “kujtoni të dashurit” ose “të ndani momente”. Ju mund të zgjidhni të gjitha opsionet që vlejnë për qëllimet tuaja me Kinnect.

Kinnect përmban një furnizim në “Home” që është i ngjashëm me ato që shihni në Facebook ose Instagram, pasi shfaq përditësime nga njerëzit në hapësirën tuaj vetëm me ftesa, të tilla si komente ose ngarkime të reja. Aplikacioni përmban gjithashtu një veçori “Libra me tregime” që lejon përdoruesit të organizojnë kujtimet në albume dixhitale bazuar në tema të ndryshme. Ju mund të ruani kapituj në historinë e vazhdueshme të familjes suaj që brezat aktualë ose të ardhshëm mund t’i rishikojnë vite më vonë. Nëse një anëtar i familjes nuk është i sigurt se çfarë të shtojë në “Librin e Tregimeve” të familjes së tij, ai mund të përdorë veçorinë “Tregimi i udhëzuar” i aplikacionit për të marrë kërkesat që mund t’i përgjigjen. Për shembull, aplikacioni mund t’ju kërkojë të flisni për shtëpinë tuaj aktuale dhe çfarë ju bëri të lëvizni atje. Alvarez thotë se ndërsa shumë njerëz duan të kapin historitë e tyre, ata mund të jenë të pasigurt se ku të fillojnë, kjo është arsyeja pse startup-i shtoi funksionin “Guided Storytelling”. Kinnect planifikon të përdorë AI në të ardhmen për t’i personalizuar këto kërkesa për çdo anëtar të familjes në një grup.

Aplikacioni synohet për njerëzit e të gjitha moshave, nga adoleshentët te gjyshërit. Alvarez thotë se ishte e rëndësishme për të që të lëshonte një platformë të lehtë për t’u përdorur që mund të përdoret nga pleqtë. Kinnect aktualisht është i disponueshëm vetëm në iOS, por startup-i planifikon të lançojë një aplikacion Android në muajt e ardhshëm.

Sa për të ardhmen, Alvarez ngacmoi se Kinnect dëshiron të shkojë përtej botës dixhitale dhe të përqëndrohet në lidhjet personale.

“Ne nuk duam të jemi një kompani tjetër teknologjike që fokusohet vetëm në zgjidhjet dixhitale. Jam shumë i vetëdijshëm për përfitimet e shëndetit mendor të lidhjeve personale dhe ndjenjave të përkatësisë. Ne do të mendojmë se si paraqitemi edhe në botën reale”, tha Alvarez.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0