BE i kërkon AliExpress detaje mbi masat kundër produkteve të paligjshme - Business Magazine Albania

BE i kërkon AliExpress detaje mbi masat kundër produkteve të paligjshme

Bashkimi Evropian  njoftoi këtë të hënë nisjen e një hetimi ndaj gjigandit kinez të tregtisë online Ali Expres, që zotërohet nga kompania Alibaba, duke kërkuar më shumë detaje për masat që ai ka marrë për mbrojtjen e konsumatorëve nga produkte e jashtëligjshme, përfshi medikamentet e rreme.

Komisioni evropian bëri të ditur  se i ka dërguar Ali Express një letër zyrtare ku i kërkon informacione. Ky hap ndërmerret nën Aktin e ri evropian të shërbimeve digjitale, që synon luftën kundër shpërndarjes online të mallrave dhe përmbajtjeve të jashtëligjshme.

Akti evropian për shërbimet digjitale hyri në fuqi në datën 19 gusht dhe ai shërben për platformë shumë të mëdha siç janë Ali Express, facebook apo edhe instagram që përdoren nga më shumë se 45 milionë shtetas evropiane në muaj.

BE ndërkohë ka filluar hetime për kompaninë meta, si platformat tik tok dhe x (ish twitter), duke iu kërkuar më shumë detaje për mënyrën se si kanë vepruar kundër shpërndarjes së informacioneve të pavërteta.

Këto platformë mund të përballen me gjoba që mund të shkojnë deri në gjashtë për qind të xhiros së tyre botërore nëse vërtetohet se kanë shkelur aktin evropian për shërbimet digjitale.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0