BE do të heqë dorë nga makinat e reja me motorë me djegie deri në vitin 2035 - Business Magazine Albania

BE do të heqë dorë nga makinat e reja me motorë me djegie deri në vitin 2035

Ligjvënësit europianë arritën një marrëveshje për të hequr gradualisht shitjen e makinave dhe furgonëve të rinj me motor me djegie deri në vitin 2035, njofton Euronews.

Marrëveshja midis përfaqësuesve të Parlamentit Evropian dhe Këshillit Evropian u arrit dhe përfaqëson paketën flamurtare të bllokut Fit for 55 për të reduktuar emetimet neto të gazeve serrë me të paktën 55% deri në vitin 2030.

Legjislacioni i ri planifikon një objektiv për reduktimin e emetimeve të CO2 prej 55% për makinat e reja dhe 50% për furgonët e rinj deri në vitin 2030 krahasuar me nivelet e vitit 2021 dhe për një ulje prej 100% të emetimit të CO2 deri në vitin 2035, duke ndaluar në mënyrë efektive shitjen e makinave të reja me motor me djegie.

Transporti përbën 30% të emetimeve totale të gazeve serrë të BE-së dhe pothuajse dy të tretat e naftës së përdorur në BE, sipas Agjencisë Evropiane të Mjedisit.

“Me këto objektiva, ne krijojmë qartësi për industrinë e makinave dhe stimulojmë inovacionin dhe investimet për prodhuesit e makinave. Përveç kësaj, blerja dhe drejtimi i makinave me emetim zero do të bëhen më të lira për konsumatorët,” tha eurodeputeti holandez Jan Huitema, raportuesi i Parlamentit në një deklaratë.

Frans Timmermans, i cili mori pjesë në negociatat si përfaqësues i Komisionit, shkroi në Twitter për të festuar marrëveshjen, duke shkruar: “Industria e makinave në BE është gati, konsumatorët janë të etur për të përqafuar lëvizshmërinë me emetim zero. Pra, le të shkojmë me shpejtësi të plotë përpara!”

Josef Síkela, ministër i industrisë dhe tregtisë i Republikës Çeke, e cila aktualisht mban presidencën e rradhës të Këshillit Evropian, shtoi se marrëveshja “do të hapë rrugën për industrinë moderne dhe konkurruese të automobilave në BE”.

“Bota po ndryshon dhe ne duhet të qëndrojmë në ballë të inovacionit. Besoj se mund të përfitojmë nga ky tranzicion teknologjik. Afati kohor i parashikuar gjithashtu i bën qëllimet të arritshme për prodhuesit e makinave,” argumentoi ai.

Por jo të gjithë janë dakord.

Greenpeace BE kritikoi afatin 2035 si shumë të vonuar dhe tha se ai nuk përmbush angazhimin e bllokut për klimën.

“BE po merr rrugën piktoreske dhe ajo rrugë përfundon në katastrofë. Një heqje graduale evropiane 2035 e makinave me djegie fosile nuk është mjaft e shpejtë: makinat e reja me motorë me djegie të brendshme duhet të ndalohen më së voni deri në vitin 2028,”  tha aktivistja e transportit të grupit, Lorelei Limousin.

“Njoftimi është një shembull i përsosur se ku politikanët mund të ndihen mirë në një titull që maskon realitetin e dështimeve të tyre të përsëritura për të vepruar mbi klimën. OKB-ja sapo ka konfirmuar se kriza klimatike do të dalë jashtë kontrollit nëse qeveritë nuk marrin masa të shpejta dhe veprim vendimtar, duke përfshirë një zhvendosje në mënyra më të pastra të transportit, “shtoi ajo.

Ndërkohë, prodhuesit evropianë të makinave e përshkruan marrëveshjen si një “vendim jashtëzakonisht të gjerë” që është “pa precedent” dhe thanë se 27 vendet e BE-së do të duhet të përshpejtojnë tranzicionin në mënyrë që ai të jetë i realizueshëm.

“Mos bëni gabim, industria evropiane e automobilave është në sfidën e sigurimit të këtyre makinave dhe furgonëve me emetim zero,” tha Oliver Zipse, CEO i BMW dhe President i Shoqatës Evropiane të Prodhuesve të Automobilave (ACEA).

“Megjithatë, ne jemi të etur për të parë kushtet e kornizës që janë thelbësore për të përmbushur këtë objektiv të reflektuar në politikat e BE-së. Këto përfshijnë një bollëk energjie të rinovueshme, një rrjet të pandërprerë të infrastrukturës private dhe publike të tarifimit dhe akses në lëndët e para,” shtoi ai. .

Legjislacioni planifikon gjithashtu që mekanizmi nxitës për automjetet me emetim zero dhe të ulët (‘ZLEV’) të rishikohet me një standard më të lartë për të siguruar që ai të jetë në përputhje me tendencat aktuale të shitjeve dhe të sjellë makina të përballueshme me emetim zero në Tregu i BE-së dhe rregullat ekzistuese për etiketimin e ekonomisë së karburantit dhe emetimet e CO2 për makinat do të rishikohen deri në fund të vitit 2024

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0