Bashkimi Europian del nga recesioni - Business Magazine Albania

Bashkimi Europian del nga recesioni

Rritja ekonomike në Eurozonë gjatë tremujorit të dytë të këtij viti ka rezultuar mbi pritshmëritë, duke nxjerrë kështu BE-në nga recesioni që i solli pandemia. Ndërkohë pati një inflacion tej prishtmërive për shkak të lehtësive të aplikuara në ekonomi.

Sipas Eurostat, Produkti i Brendshëm Bruto në 19 u rrit 2% në periudhën Prill-Qershor krahasuar me tremujorin e mëparshëm. Krahasuar me të një vit më parë, kur gjithccka ishte ndaluar në vend, PBB u rrit 13.7%.

Ky është një zhvillim shpresëdhënës, i ndikuar nga motorri i ekonomisë europiane Gjermania, e cila po ashtu doli nga recesioni. Por Eurozona qëndron ende poshtë zhvillimeve të dy tregjeve të mëdha në Botë si SHBA dhe Kina. Eurozona ka një zhvillim ekonomik 3% më të ulët se para pandëmisë, pra 2019.

Sipas të dhënave të Eurostat, inflacioni u rrit 2.2% në  Korrik, nga 1.9% në Qershor.

Ky është një nivel pak mbi projeksionet 2% të vendosura nga Banka Europiane.

Më I lartë ishte ky inflacion në Itali dhe Spanjë, përkatësisht 2.7% dhe 2.8%.  Rekordin e mban Portugalia prej 4.9%.

Gjatë pandemisë Eurozona është zhytur dy herë në recesion. Aktiviteti u tkurr në tremujorin e parë të vitit 2020. Ndikim vendimtar dha tkurrja e konsumit privat në gjermani, për shkak të karantinës së vendosur rreth tre muaj më parë.

Ekonomia Gjermane u rimëkëmb tremujorin e dytë të 2020 me 1.5%.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0