AS@N hap thirrjet për bizneset për Ditën e Solidaritetit dhe Aktivizmit Social! - Business Magazine Albania

AS@N hap thirrjet për bizneset për Ditën e Solidaritetit dhe Aktivizmit Social!

Hapen thirrjet për Ditën e Solidaritetit dhe Aktivizmit Social!

Rrjeti AS@N dhe Rrjeti “Barazi në Vendimmarrje”, ju fton të bëheni pjesë e “Ditës së Solidaritetit dhe Aktivizmit Social”, një nisëm europiane që po realizohet për herë të katërt këtë vit në Shqipëri.
Gjatë vitit 2022, 250 të rinj u angazhuan për 1 ditë pune në pozicione të ndryshme të ofruara nga 82 kompani. Asambleja e Ditës së Solidaritetit e përbërë nga të rinjtë pjesëmarrës, votoi si nismë fituese për 2022 “Rikonstruktimin e Shtëpisë së të Moshuarve” në Fier.

Në vitin 2021 u angazhuan 240 të rinj në 77 kompani dhe me fondet e mbledhura u rikonstruktuan 3 fusha sportive e futbollit, volejbollit dhe basketbollit në ”Shtëpinë e Fëmijës 6-15 vjeç” në Shkodër. Në vitin 2020 morën pjesë 150 të rinj që punuan në 57 kompani dhe fondet e mbledhura shkuan për përmirësimin e infrastrukturës së 3 bibliotekave në njësinë 11.

Lexo edhe:ICTS Lab: “Learning by having fun” eksperiencë unike në të mësuar

Rreth Ditës së Solidaritetit: Dita e Solidaritetit dhe Aktivizmit Social është një hapësirë për t’u ofruar të rinjve shqiptarë mundësinë për t’u bërë qytetarë aktivë në vendimmarrje, për të fuqizuar aftësitë e tyre drejtuese dhe për t’u angazhuar me të rinj të tjerë në aktivitete solidariteti për të sfiduar së bashku problematikat e tyre. E veçanta e Ditës së Solidaritetit dhe Aktivizmit Social është që krijon mundësinë dhe lidhjen midis eksperiencave të punës, donacioneve dhe nismave të krijuara dhe të drejtuara nga të rinjtë, e cila jo vetëm që kontribuon në fuqizimin midis bashkëmoshatarëve, por, gjithashtu, zhvillon aftësitë e tyre duke marrë një përvojë të paçmueshme njerëzore në këtë proces.Tiranë.

Si zhvillohet: Gjatë “Ditës së Solidaritetit dhe Aktivizmit Social”, të rinjtë punojnë NJË DITË nga 4-8 orë. Pagesa për ditën e punës që kompania jep si një kontribut simbolik, shkon për një nismë rinore e cila do të hartohet, votohet dhe implementohet nga të rinjtë.

Duke ndjekur të njëjtat hapa si në vitet e shkuara, qëllimi ynë është të krijojmë një rrjet Kompanish/ Agjencish/ Institucionesh/ Organizatash dhe të rinjsh të cilët mbështesin nismat solidare si vlerë shumë e rëndësishme për zhvillimin e shoqërisë dhe fuqizimin e të rinjve si dhe duke kontribuar që Shqipëria, të jetë pjesë e Rrjetit të Organizatave Europiane që zhvillojnë “Ditën e Solidaritetit dhe Aktivizmit Social”.

Si mund të angazhohet kompania: Nëse pas takimit tonë, do të keni dëshirë të angazhoni të rinj gjatë Ditës së Solidaritetit në Kompaninë/ Agjencinë/ Institucionin/ Organizatën tuaj plotësoni këtë link: https://forms.gle/igjGnNaXDb3UKcgK7

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0