ICTS Lab: "Learning by having fun" eksperiencë unike në të mësuar - Business Magazine Albania

ICTS Lab: “Learning by having fun” eksperiencë unike në të mësuar

ICTS Lab

ICTSlab është qendër rajonale e inovacionit, laborator multifunksional me fokus edukimin jo formal, e cila ka në target përgatitjen e të rinjëve për sfidat e shekullit 21. Është themeluar në Tiranë si një fryt i eksperiencës së suksesshme disa vjeçare të kompanisë ICTSmedia si dhe mbështetjes së Shoqatës Mbarëkombëtare të Teknologjisë ALBICT.

Kushtrim Shala, themelues i ICTSlab, pjesëmarrëse në Future2Tech, në një intervistë për BusinessMag u shpreh: “Qendra ICTS Lab është një qendër laboratorike që targeton fëmijët 9-14 vjeç, por edhe me programe të ndryshme që targetojnë startup-et. Dy ditët e panairit kanë qenë të mbingarkuara me njerëz të interesuar të kësaj fushe, të cilët janë adhurues dhe fansa të teknologjisë, por nuk munguan as prindër që dëshironin të integronin fëmijët e tyre në programet e kodimit, robotikës, sipërmarrjes sociale.

Në fakt, njerëzit janë përtej pritshmërive kuriozë, sepse kemi të bëjmë me një brez i cili është rritur në kohën e teknologjisë dhe ndryshe nga ne, që duam një shpjegim më i detajuar për ta kuptuar të gjitha ndryshimet  që po pëson globi nga revolucioni i 4 industrial, fëmijët nuk kanë nevojë për intro, por  ata përfshihen menjëherë dhe janë të gatshëm ta përthithin informacionin lehtë.

Fëmijët integrohen në mënyrë shumë të shpejtë dhe rezultati është i menjëhershëm, sepse edhe kurrikula të cilën ne ofrojmë është një kurrikul që ne e quajmë “learning by having fun”  dhe kjo e bën eksperiencën e të mësuarit përmes kësaj mënyre, të paharrueshme, por me kuptim.

Lexo edhe:Run for DSA në Maratonën e Tiranës

Ky panair ishte një mundësi shumë e mirë për t’u integruar me aktorë të ndryshëm të ekosistemit për të komunikuar me njëri tjetrin, por është shumë e rëndësishme që publiku i gjerë, ashtu siç ndodh me panaire të ndryshme komerciale tregtare, ku ka vizitorë, apo edhe panairi i librit ku ka vizitorë të ndryshëm, është e rëndësishme që edhe publiku i gjerë të vijë dhe të informohet rreth trendeve të teknologjisë, rreth pajisjeve, metodave të reja të edukimit, mundësitë për të rinjtë të marrin pjesë nëpër kompeticione apo programe të ndryshme startup-esh.

Është e rëndësishme, sepse teknologjia nuk është më një opsion, është një aftësi që do të na duhet të jetojmë me të, ashtu siç mësohemi të jetojmë edhe me të mësuarit e gjuhës shqipe, matematikës etj, pra ndër ato njohuri që në një të ardhme të afërt do të jetë e domosdoshme”- përfundoi z.Shala.

Më poshtë gjeni edhe intervistën në  YouTube:

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0