KFSEE hap thirrjen për mundësi financimi për startup-et - Business Magazine Albania

KFSEE hap thirrjen për mundësi financimi për startup-et

Keiretsu Forum SEE ka hapur thirrjen për aplikime prej startup-eve në Shqipëri dhe rajon që janë në fazat fillestare të zhvillimit të tyre për të marrë pjesë në takimin e rradhës të Forumit të Investitorëve.

‘Keiretsu Forum SEE Investors Pitch Day’ është planifikuar të mbahet më 29 mars 2024, nga ora 17:00 deri në 19:30 në Podgoricë, Mal të Zi, ku 5-6 startupe do të prezantojnë idetë e tyre përballë anëtarëve të KFSEE si dhe sipërmarrësve – anëtarë potencialë që do të jenë të ftuar.

Keiretsu Forum SEE, rrjeti më i madh privat në botë i investimeve të engjëjve me seli në Shtetet e Bashkuara,  fton të gjithë startup-et/sipërmarrësit e përkushtuar dhe ambicioz në fazat e hershme në Ballkanin Perëndimor në kërkim të kapitalit ndërmjet 50 mijë dollarë dhe 250 mijë dollarë, për të plotësuar aplikimin online nëpërmjet  dhe kontaktoni znj. Denajda Leka, Koordinatore e Startup-eve të Forumit Keiretsu SEE, në dleka@keiretsuforumsee.com, deri më 21 mars 2024.

Procesi  i aplikimit është shumë selektiv. Pasi aplikimi juaj të pranohet, ju do të keni mundësinë t’ua parashtroni startup-in tuaj anëtarëve  dhe të merrni komente dhe mbështetje për t’ju ndihmuar të rriteni dhe shkallëzoni startup-in tuaj. Formulari i aplikimit online ofron informacion në lidhje me specifikat e procesit të përzgjedhjes.

Procesi i përzgjedhjes së Forumit Keiretsu SEE

  • Të gjitha aplikimet e marra janë para-vlerësuar me kujdes nga një komitet i përzgjedhur i anëtarëve/ekspertëve të fushës së Keiretsu Forum SEE.
  • Kompanitë e përzgjedhura fillestare i nënshtrohen një procesi Deal Screening ku çdo sipërmarrës përgatit një prezantim prej 15 minutash (5 minuta prezantime thelbësore + 10 minuta Pyetje dhe Përgjigje)
  • Pas çdo prezantimi, anëtarët diskutojnë për kompanitë dhe votojnë në mënyrë anonime.
  • Startupet që renditen më lart janë të ftuara të paraqesin projektin e tyre në Ditën kryesore të KFSEE Investors Pitch më 29 mars 2024.
  • Kompanitë që marrin interes nga investitorët nga ky event , hyjnë në një fazë të kujdesit të duhur me investitorët e interesuar.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0