Apple përballet me akuza për Apple Pay pas ankesave antitrust të BE-së  - Business Magazine Albania

Apple përballet me akuza për Apple Pay pas ankesave antitrust të BE-së 

apple pay

Komisioni Evropian ka ndarë gjetjet paraprake të një rasti antitrust të fokusuar në Apple Pay në pajisjet iOS. Sipas hetuesve antitrust, Apple abuzoi me pozicionin e saj dominues pasi konkurrentët nuk mund të ofrojnë pagesa pa kontakt të aktivizuara me NFC në iPhone për të zhvilluar portofole të tjera mobile dhe për të konkurruar në mënyrë të drejtë me Apple Pay. 

Komisioni thotë se NFC është një teknologji standarde për pagesat pa kontakt dhe duhet të jetë e hapur për këdo. Ndërsa zhvilluesit e palëve të treta mund të përfitojnë nga API-të për të lexuar dhe shkruar etiketat NFC, ata nuk mund të përdorin antenën NFC në aplikacionet e tyre për të ndërtuar konkurrentët e Apple Pay. 

“Pagesat me celular luajnë një rol në rritje të shpejtë në ekonominë tonë digjitale. Është e rëndësishme për integrimin e tregjeve evropiane të pagesave që konsumatorët të përfitojnë nga një peizazh konkurrues dhe inovativ të pagesave,” tha në një deklaratë nënpresidentja ekzekutive e Komisionit Evropian Margrethe Vestager. 

“Ne kemi indikacione se Apple ka kufizuar aksesin e palëve të treta në teknologjinë kryesore të nevojshme për të zhvilluar zgjidhje rivale të portofolit mobile në pajisjet e Apple. Në deklaratën tonë të kundërshtimeve, ne zbuluam paraprakisht se Apple mund të ketë kufizuar konkurrencën, në dobi të zgjedhjes së saj Apple Pay. Nëse konfirmohet, një sjellje e tillë do të ishte e paligjshme sipas rregullave tona të konkurrencës,” shtoi ajo. 

Sipas rregullatorëve të Brukselit, çështja kryesore është se NFC është i disponueshëm në pothuajse të gjitha terminalet e pagesave, por vetëm Apple Pay mund të komunikojë me valë me terminalet e pagesave nëpërmjet NFC. Është një mënyrë e standardizuar, e sigurtë dhe pa probleme për të paguar, e cila mund të shpjegojë pse Apple Pay fitoi pjesë të tregut. 

Deklarata është rezultat i një hetimi që u hap zyrtarisht në qershor 2020. Në atë kohë, Komisioni njoftoi se do të shikonte Apple Pay në tërësi. Apple Pay mund të përdoret gjithashtu për të paguar online dhe në aplikacion. Por Komisioni tani thotë se problemi i vetëm është kufizimi i pagesave NFC. 

Lexoni: Kompania e kriptove “Coinbase” do të hyjë në tregun e remitancave për të sfiduar aktorët tradicionalë

“Apple Pay është vetëm një nga shumë opsionet e disponueshme për konsumatorët evropianë për kryerjen e pagesave dhe ka siguruar qasje të barabartë në NFC duke vendosur standarde udhëheqëse në industri për privatësinë dhe sigurinë”, tha Apple në një deklaratë për Reuters. 

Dhe kjo është e vërtetë. Kompani të tjera, si PayPal dhe Starbucks, janë mbështetur në kodet QR për pagesat me celular në iPhone. Zakonisht, njerëzit tregojnë një kod QR në telefonin e tyre dhe punonjësit e dyqanit skanojnë atë kod. 

Disa portofole mobile, si WeChat Pay dhe AliPay, madje kanë lulëzuar me përdorimin e kodeve QR. Por ka qenë një betejë e vështirë pasi pagesa me Apple Pay mbetet më e qetë për klientët fundorë. 

Në fillim të këtij viti, Apple madje njoftoi se planifikon të prezantojë një veçori të re tap-to-pay. Do të kthente çdo iPhone në një terminal pagese pa kontakt. Sigurisht, do të mbështeste telefonat Android dhe Google Pay. Por përdoruesit e iPhone do të mund të paguajnë vetëm me Apple Pay. 

Pas deklaratës së kundërshtimeve, Apple tani ka mundësinë t’i përgjigjet akuzave. Kompania mund të dërgojë përgjigje me shkrim ose të kërkojë një seancë dëgjimore. Apple rrezikon një gjobë të madhe nëse Komisioni arrin në përfundimin se Apple ka shkelur rregullat antitrust.

/techcrunch 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0