Kompania e kriptove “Coinbase” do të hyjë në tregun e remitancave për të sfiduar aktorët tradicionalë - Business Magazine Albania

Kompania e kriptove “Coinbase” do të hyjë në tregun e remitancave për të sfiduar aktorët tradicionalë

Coinbase, bursa më e madh e kriptomonedhave në SHBA, po futet në biznesin ndërkombëtar të transferimit të parave, duke kërkuar të hyjë në një treg të madh të dominuar nga firma si Western Union.

Coinbase tha se ka nisur një program pilot falas për dërgimin e fondeve nëpërmjet kriptove për miqtë dhe familjen në Meksikë.  Marrësit mund t’i konvertojnë monedhat digjitale në pesos në vendet pjesëmarrëse në të gjithë vendin ose të investojnë fondet në një llogari Coinbase.  Shërbimi do të bëhet me tarifë pas datës 31 mars.

Coinbase nuk e zbuloi koston, por tha në një postim në blog se do të jetë “25-50% më e lirë” se transfertat tradicionale ndërkufitare.

“Ne e kuptojmë se kjo është një çështje globale.  Dhe ndërsa po fillojmë në Meksikë, me kalimin e kohës do të shqyrtojmë rajone të tjera, ku klientët përballen me sfida të ngjashme, “tha Coinbase në një postim në blog.

Futja në tregun e dërgesave të emigrantëve është pjesë e strategjisë së Coinbase për të diversifikuar të ardhurat e saj në mes të një periudhe të vështirë për kriptovalutat që ka bërë që vëllimet e tregtimit në shkëmbime të bien.  Coinbase po punon për të lançuar një treg për tokenat jo të këmbyeshëm dhe po ofron shërbime shtesë në fushën e financave të decentralizuara.

Tregu global i remitancave arriti rreth 700 miliardë dollarë në vitin 2020 dhe pritet të rritet në 1.2 trilion dollarë deri në vitin 2030, sipas Allied Market Research.

Për sipërmarrjen meksikane, Coinbase tha se ishte partnere me Remitly, e cila ka marrëdhënie me më shumë se 37,000 dyqane me pakicë, duke përfshirë Bansefi, BanCoppel, Oxxo, Sorina dhe Telecomm Telegrafos.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0