Apple lançon programin e zhvillimit të aplikacioneve për sipërmarrëset femra


Apple po kërkon të mbështesë më shumë themelueset femra përmes kampit të tij më të ri të sipërmarrësit, një laborator teknologjik i përqëndruar në zhvillimin e aplikacioneve.

Kampi dy javor pa pagesë, i cili fillon në Janar, do t’i japë themelueseve femra mundësinë për të marrë një ndihmë në kodim nga inxhinierët e Apple, si dhe të marrin pjesë në sesione mbi dizenjimin, teknologjinë dhe marketingun e App Store. Idea është që të ndihmojnë ekipet të kursejnë kohën e përgjithshme të zhvillimit.

Lexoni: Startup-et e femrave në Europë, më pak akses në financim

Në mënyrë që të pranohen për të marrë pjesë, kompania duhet të jetë e themeluar nga femra, ose e bashkë-themeluar nga femra ose e drejtuar nga një femër dhe të paktën të ketë një femër në ekipin e zhvillimit.

Për kompanitë që aktualisht janë vetëm për Android, Kampi i Sipërmarrësit mund të jetë një mundësi që ata të mësojnë më shumë për ekosistemin e Apple dhe për të marrë mbështetje direkte nga krijuesit e teknologjisë. Për Apple, është një mundësi për të rritur sasinë dhe cilësinë e aplikacioneve në dyqanin e saj.

“Ne donim të përqendroheshim te femrat që tashmë kanë një biznes të bazuar tek aplikacionet dhe ne nuk kërkojmë që ato të kenë një aplikacion iOS,” tha për TechCrunch, kreu i Apple për Worldwide Developer Marketing, Esther Hare.

“Ky nuk është një inkubator ku ju vini me një ide të mirë dhe ne ju ndihmojmë të mendoni nëpërmjet saj. Tashmë idea është realizuar dhe pjesëmarrëset duan të inkorporojnë machine learning ose realitetin e shtuar, ose të përdorin disa prej teknologjive të tjera të Apple.”

Përveç kësaj, Hare parashikon që ky program të shërbejë si ndihmë që femrat të marrin më shumë fonde.

Lexoni: Edhe Apple objektiv i Trump. Presidenti amerikan: konsumatorët e Apple mund ta përballojnë taksën 10%

Apple ka bërë workshop-e të ngjashme në të kaluarën, por kjo është e para që fokusohet në kompanitë e themeluara nga femrat. Dhe përderisa kjo është specifike për femrat, Hare tha: “Ne hartuam këtë program me të gjitha minoritetet e nënpërfaqësuara, veçanërisht femrat me ngjyrë.”

burimi: TechCrunch

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale