Startup-et e femrave në Europë, më pak akses në financim


Femrat sipërmarrëse? E vështirë…kapitali për sipërmarrëset femra është në rënie. Marshimet e grave në nisma si #metoo dhe #equalpay mund të japin idenë që po ndodh fuqizimi i grave, por të dhënat e fundit tregojnë se gratë sipërmarrëse në Europë e kanë më të vështirë së kurdoherë të sigurojnë financim për kompanitë e tyre.

Krahasuar me burrat e sotëm, gratë janë ende në shekullin e 19-të, shumë përpara shpikjes së energjisë elektrike dhe telefonit. Ky është përfundimi i raportit global të hendekut gjinor WEF, i cili vlerëson se me ritmet e fundit do të duhen edhe 217 vite për të mbyllur hendekun ekonomik gjinor në nivel global.

Europa ka qenë shpesh në ballë të ndryshimeve pozitive në këtë drejtim. Megjithatë, mbeten disa sfida të qëndrueshme për femrat themeluese të sipërmarrjeve të reja.

Për më tepër, të dhëna nga Pitchbook tregojnë se financimi dhënë grave jo vetëm është i ulët, por sa vjen e reduktohet. Nga 14% e kapitalit dy vite më parë, në 11% vitin e kaluar.

Themelueset femra, gjithashtu duket se kanë një pjesë edhe më të vogël. Sipas të dhënave, mesatarja e financimit për gratë ishte 30% më e ulët se mesatarja e financimit të grupeve.

Si ndikon kjo përfundimisht në treg?

Mes yjeve të startup-eve që janë vlerësuar mbi 1 miliard dollarë, vetëm 25 nga 280 kompani kanë një themeluese femër, sipas të dhënave të Crunchbase.

Pse femrat vuajnë aksesin në financim?  Një pjesë e problemit sipas studiesve është hendeku mes femrave dhe meshkujve investitorë. “Është një problem si ai i pulës dhe vezës”, thotë Samantha Jérusalmy, partnere në “Elaia Partners”.

Një përgjigje më e shkrutër është se ka shumë seksizëm në industri, thotë Allyson Kapin nga WomenWhoTech në eventin “Sfidat e grave në Startup” mbajtur në Paris.

Paragjykimi gjinor shpesh është më delikat se seksizmi i hapur. Për shembull, investitorët bëjnë pyetje shumë të ndryshme ndaj burrave dhe grave, sipas një studimi të shkollës së Harvardit. Duke iu referuar konferencës së TechCrunch Disrupt në New York, ata analizuan më shumë se 100 biseda për të zbuluar dallimet e habitshme.

Ndërsa pyetjet e investitorëve për themeluesit meshkuj përqëndrohen tek përfitimet potenciale, rritja ose vizioni (p.sh. “Cilat janë objektuav tuaja këtë vit?”), grave u bënë pyetje më mbrojtëse dhe “parandaluese” si, “Sa të parashikueshme janë fluktet tuajat monetare në të ardhmen? “. Në këtë pikë, nuk është aspak çudi, kur ju themi se sipërmarrësit meshkuj të këtij kampioni siguruan pesë herë më shumë fonde sesa homologet e tyre femra.

Inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale